ln95040_009

ln95040_009

ProjectPDT

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

V trezoru najdete euroštítek

Nová česká norma o "úschovných objektech" je nezávazná a srozumitelná Dva způsoby, jak vybrat trezor, jsou nejsnazší: odnést ho a v klidu rozpárat, anebo odemknout zámek. Jsou také dva nejsnazší způsoby, jak tomu bránit: vyrobit co nejtěžší trezor s více zámky. Tak uvažuje náš pojišťovací úředník.

Úředník stanovuje "limit plnění", to, co je pojišťovna ochotna zaplatit, pokud obsah trezoru oceněný na jistou částku utrpí újmu. Ze svého titulu může od trezoru žádat cokoli. I nesmysly. V případě takřka monopolní České pojišťovny (její přístup v zásadě kopíruje například také Česká kooperativa) to vypadá takto: Vedle mnoha požadavků na vstupní dveře, jejich násobné zámky a bytelné jištění případných prosklených ploch (pokud nejsou alespoň tři metry nad terénem) při plnění do 50 000 musí mít trezor zapuštěný do zdi nejméně 50 kg, totéž, co pytel cementu. Pokud je to nábytkový trezor (přichycují se do zdi či do podlahy), musí mít alespoň 100 kg.

Při plnění do 500 000 trezor těžkne na 80, respektive na 200 kg a při plnění do 2 mil. nejméně tři metráky a dva zámky.

V trezoru nepotřebujete prostor jako v lednici, pokud chcete uschovávat rodinné šperky, zbraň nebo valutovou hotovost. Výrobce se tak dostává do tlaku mezi zákazníka a pojišťovny. Snaží se vyrábět co nejmenší, ale co nejtěžší trezory. Vyrobte ale půlmetrákovou krabici od bot... Přitom je tak pohodlné zjišťovat hmotnost, která tak pramálo vypovídá o kvalitě trezoru.

V zahraničí se to řeší tak, že pověřený atestační ústav pomocí standardních ničivých postupů stanoví "kategorii napadnutelnosti" daného trezoru. Podle toho jej zařadí do bezpečnostní třídy. Z dosažené třídy pro pojišťovnu automaticky vyplývá základní pojistné plnění, které platí pro trezor "na zelené louce".

Na základě dalších pevně určených kritérií - jako je hustota zástavby v dané čtvrti, umístění trezoru, množství a kvalita zabezpečovacích systémů atd. - pojišťovací agent vypočte koeficient, kterým se základní plnění násobí. Volně stojící trezor, oceněný, řekněme na 15 000 marek, pak může být pojištěn třeba na 100 000 marek.

Kategorizace také chrání zákazníka. Pokud totiž našincovu představu o trezorech formovaly detektivky, nechá si od šikovného obchodníka draze prodat efektně vypadající "trezor". U pojišťovny pak zjistí, že pořídil nepojistitelnou, šroubovákem napadnutelnou plechovou bednu. Pokud by pojišťovna pro jistou hranici plnění požadovala konkrétní bezpečnostní třídu trezoru, zákazník by žádal právě onu třídu a vybíral by jen podle ceny.

Právě z těchto důvodů vznikl návrh ČN 91 6010, první normy v České republice zabývající se úschovnými objekty. Vychází z návrhu obdobné evropské normy pr EN 1143-1, který právě prochází připomínkovým řízením, ale některé členské země Evropské unie se podle něj řídí. Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví normu ČN 91 6010 pravděpo v nejbližších měsících vydá. Naši výrobci trezorů nyní mohou začít vyrábět "po evropsku".

Také budou mít možnost ověřit kvality svých trezorů podle nové normy. Odborníci v oficiální zkušebně zaútočí na trezor nástroji s odstupňovaným výkonem, stanoví tak "průlomovou odolnost" trezoru, posoudí základní konstrukční požadavky a výrobek zařadí do jedné ze 14 bezpečnostních tříd. Jedna věc je ovšem zkušební protokol, druhá schopnost vyrábět atestovaný trezor ve stálé kvalitě. Tento předpoklad a další předpoklady výrobce v ČR podle evropských norem potvrzovat certifikační místo, pravděpodobně některá akreditovaná zkušebna.

Pojišťovny tak do svého hodnocení mohou poprvé promítnout skutečné technické kvality výrobku. Aniž by je to co stálo. Za atest trezoru a certifikaci totiž zaplatí výrobce. V zahraničí bývají tyto poplatky tak vysoké, že si snad žádný výrobce nemůže dovolit zaplatit zkoušky všech svých trezorů. Vedle značkového zboží jsou pak na trhu i trezory - počítačově řečeno - "no name".

Je to tak prosté: zákazník otevírá trezor a nachází v něm štítek s vyznačením třídy bezpečnosti a příslušné normy. Výrobce současně sklízí plody svého úsilí. Snad za pár měsíců český zákazník současně s trezorem označeným euroštítkem pořídí také jistotu, že se pojišťovna za jeho majetek skutečně zaručí.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View