cmpr9417_037

cmpr9417_037

ProjectPDT

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Drží jednu firmu

Do ekologie vkládá pardubická Synthesia půl miliardy korun ročně

Tato akciová společnost, se základním jměním téměř pět a tři čtvrtě miliardy korun je ve svém oboru druhým největším českým podnikem. Ani v budoucnu by nemělo dojít k rozpadu firmy na menší celky.

Synthesia vyrábí anorganické a organické kyseliny, hnojiva, barviva, farmaceutika, pryskyřice, lamináty a výbušniny. Nabízí se otázka, proč se organizačně složitý celek se sedmi tisíci zaměstnanci dříve nerozdělil na samostatné podniky, jak se to stalo v mnoha jiných firmách.

Pádné důvody

Pro udržení celého chemického komplexu na ploše 1200 hektarů hovoří pádné argumenty. Osamostatněním jednotlivých závodů by totiž došlo k přetrhání polotovarových řetězců, dopravních, energetických, ekologických a dalších vazeb uvnitř podniku. Například základní produkt - kyselina dusičná nebo toluen - je využit jak k výrobě výbušnin, tak k výrobě hnojiv, barviv a farmaceutických přípravků. Technologický postup logicky odpovídá organizačnímu členění Synthesie.

Náš privatizační projekt na zachování jediné firmy je v souladu s celosvětovým vývojem, který v chemickém průmyslu směřuje k tvorbě vyšších celků, konstatuje jeden z jeho autorů Jiří Lustig .

Je pravda, že zahraniční zájemci nikdy nechtěli investovat do celé továrny. Vždy jednali o vstupu jen do některé výrobní divize. Pardubická chemička však nebyla v situaci, kdy by musela přistoupit i na méně výhodné návrhy. Naše další existence nestojí a nepadá se zahraniční kapitálovou injekcí. Zájem máme především o vstup na trhy našich partnerů. Navíc jsme před privatizací nechtěli dělat nevratné kroky. Proto jsme zatím volili formu dlouhodobých obchodních smluv, říká Jiří Lustig.

Úleva pro region

Také léta zanedbávané ekologické problémy může řešit podnik jako jediný celek. Nehledě na značnou investiční náročnost nelze v jednom výrobním areálu rozlišit nebo určit, kdo je původcem toho či onoho znečištění.

V tomto roce Synthesia uvede do provozu biologickou čistírnu odpadních vod za víc než jeden a půl miliardy korun, která bude sloužit i městu Pardubice. Současně s bude dokončena spalovna pevných chemických odpadů a biologických kalů z čističky. Obě zařízení pomohou zbavit nejnebezpečnějších nečistot Labe a blízké i vzdálenější okolí.

K dalším ekologickým úkolům Synthesie patří převod podnikové teplárny z hnědého na černé uhlí a výstavba milánské stěny, která by zabránila průsaku kontaminovaných spodních vod do Labe. Tyto nákladné investice však nejsou nic výjimečného. Do ochrany životního prostředí vkládá ročně podnik půl miliardy korun.

Chtěli bychom plnit vůči Pardubicím stejnou úlohu jako chemické továrny v Leverkusenu nebo Basileji. Nyní byl u nás dokončen z prostředků programu Phare ekologický audit, který napovídá, že jdeme správným směrem. Pro naši společnost je to otázka dalšího bytí a nebytí, uzavírá Jiří Lustig.

Nejpozději do pěti let se chce Synthesia vyrovnat i s největšími ekologickými dluhy z minulosti a být "čistou" chemičkou.

Kontakt: Synthesia, a.s., 532 17 Pardubice - Semtín, tel.: (040) 460 01, FAX: (040) 464 65.

Výsledky a.s. Synthesia

Výkony (v tis.

Zisk (v tis.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View