cmpr9417_005

cmpr9417_005

ProjectPDT

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Chemie na startovní čáře

Dokážeme racionálně využít naši velkotonážní výrobu?

Z celkové nabídky pro 2. vlnu připadá 12,6 % t.j. téměř 20 mld.. na společnosti z odvětví chemického průmyslu. Jsou nabízeny akcie celkem 29 společností. V první vlně bylo privatizováno 13 podniků, neprodané akcie osmi podniků jsou nabízeny i ve vlně druhé .

Chemický průmysl patří v našich zemích k tradičním odvětvím. Na obratu průmyslového komplexu ČR se podílí zhruba 10 %, na vývozu 25 %, a cca 6 % na počtu pracovníků. Jeho postavení v národním hospodářství odpovídá menším západoevropským ekonomikám, zapojení do mezinárodního obchodu je však i přes vysoký podíl na vývozu nižší. Ve srovnání s minulostí došlo k poklesu výroby i zisku. Recese venku, útlum doma

Příčinou je snížení cen chemických výrobků způsobené hlubokou recesí západoevropského automobilového, textilního a elektrotechnického průmyslu, na nichž je odbyt výrobků chemického průmyslu silně závislý. Z domácích příčin je to útlum našeho strojírenství a zemědělství. Proti evropským konkurentům máme výhodu levné a při tom kvalifikované pracovní síly, nevýhodou jsou nadměrné kapacity budované v minulosti pro trh bývalé RVHP. Toto, spolu s často zastaralými a energeticky náročnými výrobními technologiemi, zvyšuje fixní náklady produkce a tím snižuje celkové zisky. Výrobní základna je charakterizována širokým spektrem technologií na různém stupni technické úrovně od moderních technologií petrochemických a rafinerských výrob, po značně zastaralé kapacity v oborech anorganické chemie a průmyslových hnojiv.

Petrochemie v čele

Pro analýzu není možné chemický průmysl pojímat jako jediné odvětví, tvoří jej typové skupiny, jejichž výrobní podmínky a podmínky pro uplatnění na trhu se výrazně liší.

Rafinersko-petrochemický komplex je strategickým oborem našeho hospodářství, jedná se o moderní a investičně náročné celky pořízené v poměrně nedávné době. O případný vstup do rafinerských provozů Chemopetrolu Litvínov a Kaučuku Kralupy usilují některé zahraniční subjekty, jednání nejsou však dosud uzavřena. Perspektivy komplexu lze považovat za celkem dobré, je však nutno počítat s restrukturalizací, modernizací a ekologickými investicemi. Na vybudovanou petrochemickou a koksochemickou základnu úzce navazuje základní organická výroba, zpracování kaučuku, gumárenský průmysl a zpracování plastů. Prosperita posledních tří oborů je závislá na vývoji odbytu dnes převážně stagnujících strojírenských oborů. Gumárenský průmysl je závislý především na automobilovém průmyslu, který je hlavním odběratelem gumárenské produkce.

Export základní anorganiky

Další významnou skupinu výrob, které mají v našich zemích dlouholetou tradici je základní anorganika, která zahrnuje výrobu kyselin, louhů, solí, hnojiv, syntetických pryskyřic, barev a laků a dalších výrobků a polotovarů. Tyto výroby jsou umístěny v následujících podnicích : Spolana Neratovice, Fosfa Poštorná, Lovochemie Lovosice, Synthesia Pardubice, Moravské chemické závody Ostrava, Spolek pro chemickou a hutní výrobu Ústí n.L., Precheza Přerov, Colorlak Uherské Hraditě a Chemopetrol Litvínov. Naše chemičky jsou zaměřeny převážně na velkotonážní výroby s malým podílem lidské práce. Většina firem se úspěšně vyrovnala se ztrátou východních trhů a část své produkce exportuje na západní trhy a trhy rozvojových zemí.

Kvalifikovaná chemie módou

Česká republika je odkázána na dovoz ropy a dalších strategických surovin. Z těchto důvodů by v blízké budoucnosti mělo dojít k výraznějšímu rozvoji třetí skupiny výrob, souhrně nazývaných kvalifikovaná chemie. Tyto výroby se vyznačují vysokým stupněm zpracování základních surovin a vysokým podílem kvalifikované práce. Jedná se o výrobu organických barviv a pigmentů, pesticidů, insekticidů, biofaktorů, diagnostik, farmaceutických substancí, léčiv, dezinfekčních prostředků, čistých chemikálií, pomocných průmyslových přípravků, potravinářských přísad a umělých sladidel, kosmetiky a dalších výrobků. Nadprůměrných zisků mohou dosahovat zejména farmaceutické firmy, neboť se jedná o jediné odvětví, ve kterém v posledních čtyřech letech nedošlo k podstatnému poklesu výroby. Na rozdíl od zahraničních výrobců nepatří tyto firmy mezi průmyslové giganty, jedná se spíše o menší a střední podniky. Pro export léčiv na západní trhy je třeba předkládat k výrobku certifikát "správné výrobní praxe" (GMP). Získání certifikátu je podmíněno řadou doplňkových investic, dále pak zavedením velkého množství pracovních a organizačních opatření v technologickém procesu.

Většina závodů chemického průmyslu kombinovaný výrobní program, zahrnující několik oborů.

Značná diverzifikace výrobního programu je v situaci transformace hospodářství výhodou, neboť jsou tak snadno vyrovnávány výkyvy trhu u jednotlivých výrobkových skupin.

Fatra nejdražší

Při zahájení obchodování na Burze cenných papírů Praha v červnu 1993 činila průměrná cena akcií chemických podniků 1182 .při průměrné ceně všech akcií 1174 . Po počátečním poklesu kurzy akcií chemických podniků postupně stoupaly, vrcholu bylo dosaženo 14.3.1994. Trend růstu i poklesu jejich cen kopíruje trend celkového trhu. K 31.3.1994 byla průměrná hodnota všech akcií 1392 , průměrná cena akcií chemických podniků 1215 . Nejvyší ceny dosahují kotované akcie Fatry 4200 , nejnižší akcie Tonasa a Lučebních závodů Kolín.

Jiřina Haaszová,

Ladislav Mráček

Kontakt:Spořitelní investiční společnost, a.s., Řásnovka 12,

110 15 Praha 1,tel:(02) 248 103 31, FAX:(02) 231 77 89


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View