ln94205_41

ln94205_41

Date19
Source typenws
Year19
Annotation statustamw
Subsettrain-5
Genrenews
Text typepub

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Součástí životního minima by podle odborníků měl být i příspěvek na bydlení

Praha (ika) - Při porovnání minimálních nákladů na bydlení s částkami životního minima odborníci zjistili, že měsíční minimální výdaje na hrubé nájemné byly v prvním čtvrtletí letošního roku např. u domácností se třemi osobami 403 . Minimální náklady na vodné, stočné, teplo, teplou vodu, elektřinu, plyn, popřípadě další paliva dosáhly u tříčlenných rodin částky 868 korun. Celkem to tedy bylo 1271 .

Částka životního minima na společné nezbytné potřeby domácnosti je přitom u tříčlenné domácnosti stanovena na 1060 korun (částka životního minima určená na osobní potřebu dospělého občana je 1500 korun). Odborníci z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, kteří analýzu dělali, proto doporučují, aby v konstrukci životního minima byly náklady na společné potřeby domácnosti nahrazeny příspěvkem na bydlení. Ten by kryl minimální výdaje na hrubé nájemné a energie.

Tyto platby budou totiž v nejbližších letech dynamickou složkou životních nákladů a jejich podíl v rozpočtu domácností se bude bezpochyby významně zvyšovat. Představa je taková, že všechny domácnosti, které by se ocitly v určitém pásmu nad životním minimem, by měly nárok na státní dávku, jež by kryla minimální náklady na bydlení.

Dnes bydlí zhruba jedna třetina obyvatel ČR v nájemních bytech, další třetina v družstevních a třetí ve vlastních. Z nájemních a družstevních bytů je kolem 80 % první kategorie, asi 16 % druhé a pouze kolem 4 % třetí a čtvrté kategorie. Dosáhnout toho, aby lidé s nízkými příjmy bydleli v horších bytech, je zatím neuskutečnitelné, protože takové byty v podstatě nejsou k dispozici.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View