ln94204_28

ln94204_28

Date19
Source typenws
Year19
Annotation statustamw
Subsettrain-6
Genredescription
Text typepub

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Diamanty z mořského dna

Jihoafrický koncern De Beers vynaložil 200 milionů USD na sedm těžebních lodí Johannesburg - Asi 17 námořních mil (tj. 31,5 kilometru) od pobřeží Namíbie odsává jihoafrický koncern De Beers diamanty z mořského dna v hloubce 125 metrů. Firma, která dominuje světovému obchodu diamanty, tlačí těžební techniku na hranice možností při průzkumu a těžbě desetitisíců velmi malých drahokamů roztroušených po ploše stovek čtverečních kilometrů mořského dna.

Debmar Atlantic, původně loď na průzkum ložisek ropy, byla přeměněna na plovoucí diamantový důl. Vysává každou minutu tuny materiálu, z něhož jsou tříděny diamanty, které jsou z bezpečnostních důvodů okamžitě zakonzervovány do plechovek na automatické výrobní lince. Každá plechovka obsahuje směs, v níž je 1900 diamantů.

De Beers Marine, pobočka jihoafrického koncernu, je jedinou firmou, která v těchto hloubkách pracuje. Drahokamy v namibijských vodách jsou asi 60 milionů let staré a urazily patrně vzdálenost 1500 km, než se na tato místa dostaly díky tropickým lijákům z řeky Orange v Transvaalu.

Při hledání diamantů prozkoumal De Beers pečlivě oblast velikou jako Nizozemsko. Pouze nejtrvanlivější diamanty přežily tak dlouhou cestu. Téměř každý vytěžený diamant kvalitu drahokamu, a to je důvod, proč se tak nákladná těžba z moře firmě vyplácí. De Beers Marine (DBM) vynaložila 200 mil. USD na nákup a přestavbu svých sedmi lodí. Více než 50 milionů USD bylo vynaloženo na průzkum od roku 1991. Roční provoz jedné lodi stojí zhruba šest milionů USD. I přes tato fakta stojí mořský důl mnohem méně nežli 500 milionů USD, které by stálo založení diamantového dolu na souši.

Vloni DBM odsála z mořského dna diamanty o obsahu 302 754 karátů, o 16 procent více než v roce 1992. Letos se očekává, že těžba vynese ještě více karátů. V loňském roce představovala těžba DBM asi třetinu celkové namibijské produkce diamantů v karátech a ještě více nežli třetinu v hodnotě.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View