ln94202_63

ln94202_63

ProjectPDT
Genrenews

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Biha uprchlíci musejí zpět

K chorvatským hranicím údajně nepřicházejí další muslimští utečenci Záhřeb/Sarajevo - Situace na chorvatsko-krajinské hranici, kde je asi 19 000 muslimských uprchlíků ze západobosenské Biha, se údajně poněkud uvolnila.

Podle informací záhřebského rozhlasu z noci na neděli na přístupové cesty z chorvatského pásma ovládaného krajinskými Srby do samého Chorvatska již nepřicházejí žádní noví utečenci.

Zároveň však lidé, kteří uprchli z biha enklávy po rozdrcení separatistických sil Fikreta Abdi, se přes bezpečnostní záruky sarajevské vlády do svých domovů nevracejí. Jak chorvatské úřady, jež brání uprchlíkům vstoupit na chorvatské území, tak zástupci OSN se přitom snaží již několik dní uprchlíky přimět k návratu. Chorvatské jednotky mají dokonce rozkaz střílet, pokud by se uprchlíci pokusili překonat zátarasy a proniknout na chorvatské území.

Biha a jeho okolí je již týden zcela pod kontrolou vládních vojsk. V sobotu byla jedna z jednotek, které do poslední chvíle bojovaly na straně separatistického vůdce Abdi, začleněna zpět do bosenské armády.

Šéf mise pozorovatelů Evropské unie v bývalé Jugoslávii Joachim von Stülpnagel se v sobotu setkal osobně s Fikretem Abdi a s premiérem Republiky srbská Krajina (RSK v Chorvatsku) Borislavem Mikeli, s nimiž jednal o problému uprchlíků, kteří po porážce Abdi vojsk uprchli z Biha. K setkání došlo v obci Topuško (80 kilometrů jižně od Záhřebu) na chorvatském území, které kontrolují krajinští Srbové. Stülpnagel při jednáních zdůraznil, že je nezbytně nutné najít řešení problému uprchlíků, a za toto řešení označil jejich návrat do oblasti Biha. Tento postoj se však nesetkal u Abdi a Mikeli s pochopením, uvádí se v oficiální zprávě mise pozorovatelů.

Většina uprchlíků prošla úzký pás území ovládaný krajinskými Srby, který z chorvatské strany lemuje bosenské hranice, a stísnila se u chorvatských hranic na území nikoho, které je pod kontrolou UNPROFOR. Chorvatsko jim však odmítlo otevřít své hranice s odůvodněním, že není schopno zabezpečit dalším uprchlíkům základní životní potřeby. V souladu se sarajevskými úřady trvá na tom, aby se vrátili do svých domovů.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View