ln94200_64

ln94200_64

ProjectPDT
Genreessay

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Co je smlouva

Jiří Franěk Mezi koňskými handlíři se smlouva uzavírala rukoudáním a stvrzovala žitnou. To stačilo. Do mramorem zdobených hal našeho největšího bankovního ústavu bohužel etika a stavovská čest z páchnoucích tržišť nedoklopýtala. Zde vám dají smlouvu kudrnatým písmem tištěnou, dokument tak důležitě se tvářící, že vám bezmála pocítit, jak asi bylo Mojžíšovi - jenže bezcenný. Bude-li třeba, sezvou konsorcium právníků a obratem ruky z vás udělají blázna.

Je asi ironií osudu, že na ten podfuk doplatili právě ti, kdo v brzký úspěch ekonomické i politické transformace společnosti věřili více než sama Komerční banka. Doplatili na to, že se potvrdil jejich optimistický odhad inflace; to je opravdu unikátní.

Nejde však jen o několik tisíc postižených, jde o nás o všechny. Zklame-li takto největší bankovní ústav v zemi, otřásá to důvěrou občanů v systém. To by platilo asi i v jiném čase, tím hůř však v tom našem.

Není tomu tak dávno, co nás reálsocialismus oblažoval jistotami. Samozřejmě pofidérními. Poté musel občánek překonat jisté obavy, než si zvykl, že stát není povinován o něj pečovat od kolébky po rakev. Občánek musel projevit kus statečnosti, než se smířil s tím, že jeho podnik může zkrachovat, že práci musí sám hledat, že se ceny mění ze dne na den a stát není chůva.

Liberální společnost nabízí mnohem méně jistot, ty by však měly být nepochybné. V těch zemích, kde je demokracie po léta usazená, důvěřují lidé kromě Boha ještě soudům a - smlouvám. Ostatně liberální společnost sama je přece na smlouvě založena. To vytušil již Rousseau: Nemá-li člověk přirozenou pravomoc nad svým bližním a nemění-li se moc v právo, zůstávají základem veškeré legitimní moci mezi lidmi úmluvy. Kam ale kráčí společnost, která by liberální chtěla být, v níž však smlouvu poruší dokonce i banka?

Vzhůru do Patagonie ? !

Tato otázka nemíří jen k bankéřům , je povýtce politická . Úspěšný vývoj této země v posledních letech se opírá o značně iracionální makroekonomický fenomén očekávání , ochota občanů přežít seriál cenových šoků stojí a padá s důvěrou k vládě . Co však očekávat a čemu důvěřovat po této koňské injekci skepse ?

Tím podivnější , bohužel však ne překvapivá věc je , že politici , jimž na tom očekávání a na důvěře jistě sejde , odpovídají vyhýbavě .


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View