vesm9211_002

vesm9211_002

Date19
Source typej
Year19
Annotation statusamw
Subsettrain-2
Text typeinf

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

FINANČNÍ ZÁJMY RECENZENTŮ

O nedokonalém recenzním řízení při udělování našich výzkumných podpor (grantů) se dost často mluví. Jako zářný vzor se uvádí systém "peer review" užívaný ve Spojených státech. Ale není všechno zlato, co se třpytí. O nestrannost těchto recenzí se začíná zajímat Nejvyšší účetní úřad Spojených států. Přístup kontrolorů, kteří vědí málo o vědecké činnosti, musí být dost naivní, ale přece jen asi není všechno v pořádku. Ovšem proniknout do interpersonálních vztahů "starých kamarádů" a "odvěkých nepřátel" asi nebude snadné.

V oblasti publikací se však v poslední době objevily dva vážné případy. Píše o nich Science z 31. července t.r. Autor velmi kvalitního přehledného referátu o Alzheimerově chorobě (dosud nevysvětleného rozkladu lidské psychiky v pozdním věku) ve svém článku velmi vyzvedl vědecké práce jednoho nového biologického podniku. Ukázalo se, že autor vlastní akcie tohoto podniku v hodnotě přes tři milióny dolarů. Jiný případ: Významný biochemik z Univerzity Jonse Hopkinse napsal referát do jednoho vědeckého časopisu, kde se zmínil o skupině sloučenin, které "jsou slibnými kandidáty jako budoucí léčiva". Čtenáři nevěděli, že autor je nejen původcem několika patentů o těchto slibných sloučeninách, ale že je dokonce spoluzakladatelem podniku na jejich využití.

V těchto případech jde o zřejmé konflikty zájmů. Záleží na recenzentech, případně na redakcích, aby takové konflikty odkryli. Některé časopisy, např. britská Nature, požadují od autorů, aby redakci informovali o svých finančních zájmech. Totéž se týká recenzentů.

Ovšem - a o tom se v americkém časopise nediskutuje, redakční rady amerických časopisů (mezi nimi jsou časopisy v podstatě charakteru mezinárodního fóra) dávají zásadně přednost v publikování americkým autorům. Americká věda je jistě vynikající, ale přece rozdíl mezi a evropskou všdou není tak ohromující. Nedávný článek ve Vesmíru na str. 473 není jen dokladem o výtečnosti amerických univerzit, ale současně o úspěšné činnosti redakčních rad (mimochodem srovnávání s citovaností našich chemických prací jako celku není právě namístě ; srovnání s citovaností našeho dobrého pracoviště, jako je Ústav Heyrovského, by nedopadlo nijak špatně). Samozřejmě někteří chytráci to vystihují (takoví nejsou jen u nás, ale zvláště v Maďarsku) - snaží se získat za spoluautora amerického autora.

Myslím, že u nás by měl recenzent (rukopisu, návrhu na grant) informovat příslušnou radu aspoň o svém vztahu k autorovi nebo navrhovateli, tj. zda s ním spolupracoval v minulosti, zda je s ním v nějakém podnikatelském vztahu atd.

Prof. Jiří Koryta

48-62


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View