Dependency Tree

ln95047_055

ProjectPDT
Genrereview

Select a sentence

s-1 Než oslavíme vítězství
s-2 Recenze
s-3 KNIHY:
s-4 Práce ruského autora VIKTORA SUVOROVA s názvem VŠECHNO BYLO JINAK přináší závažné teze a ještě spíše nastoluje celé okruhy otázek, na něž zatím nelze přesně odpovědět.
s-5 Nakladatelství Naše vojsko se jejím prostřednictvím vrací k myšlence mapovat nejnovější ruské dějiny - navazuje na studii Michala Reimana Ruská revoluce a na knihu Marjana Britovšeka Stalinův termidor (obě z roku 1991).
s-6 Suvorovův text však v pravém smyslu slova historickou studií není.
s-7 Suvorov se spíše vyrovnává se svou tragickou minulostí (byl profesionálním agentem KGB a uprchl do Británie) a překonává patrně poslední velký mýtus ruského národa - Velkou vlasteneckou válku.
s-8 Prostředky, jimiž tak činí, se pohybují kdesi na rozmezí politické úvahy z oblasti sovětských válečných dějin a literatury faktu, nepostrádají však autorovu osobní upřímnost, znalost řady problémů a schopnost postavit sérii zdánlivě provokativně působících srovnání, na nichž je čtenář schopen budovat vlastní závěry.
s-9 Text se ostatně snaží o dialog se čtenářem a často již tituly kapitol staví otázky (Proč rozdělil Stalin Polsko?
s-10 Proč Stalin zbořil Stalinovu linii?
s-11 Proč Stalin nevěřil Churchillovi?)
s-12 Hlavní idea Suvorovovy práce by však ještě před několika lety byla zcela kacířská a nemyslitelná: autor tvrdí, že agresi nechystalo pouze Hitlerovo Německo, nýbrž a především - po celou dobu své existence - Sovětský svaz, do značné míry tak obhajující smysl své existence a komunistickou ideologii.
s-13 Na našeho čtenáře budou patrně převratně působit údaje o strategických záměrech Rudé armády.
s-14 Ta na konci třicátých let nechtěla nic jiného než osvobodit státy střední a jihovýchodní Evropy "od kapitalismu", vytvořit další sovětské republiky po vzoru Pobaltí (autor na mysli zejména Rumunsko) a za příznivých okolností rozpoutat "proletářskou revoluci" v Německu.
s-15 Suvorov tento trend dokonce porovnává s nacistickými plány vůči zemím západní a severní Evropy a (dosti podloženě) mezi nimi neshledává podstatnější rozdíl.
s-16 zde však patrně tkví jedna z největších slabin knihy: příliš mnoho hypotéz, příliš mnoho tvrzení, jež nelze zcela ověřit.
s-17 A také příliš mnoho údajů budících úsměv (například o vlastnostech tanku BT, jehož rychlost měla kolem roku 1935 dosahovat jednoho sta kilometrů za hodinu, čili výkonu, který byl u tohoto druhu zbraně docílen v dnešní době) přináší do Suvorovovy úvahy prvky dějepisného surrealismu a romantického fantazírování o nepřekonatelném ruském prvenství, zejména co se týče vojenské techniky.
s-18 Řada dobře míněných varování se v souvislosti posouvá do oblasti politické fikce.
s-19 Základní motiv práce, výstraha před iluzorním obrazem osvobozeneckého poslání Rudé armády, však přesto oslaben není.
s-20 Suvorov se zamýšlí nad tím, kdo vlastně ve válce vyhrál ve smyslu ovládnutí či alespoň účinné kontroly podstatného dílu světa, a to do naprosto nedávné doby.
s-21 Nepodstatná není ani jeho lítost nad tím, kolik miliónů lidských životů a materiálních prostředků bylo doslova zmarněno Stalinovým vyplňováním válečných záměrů, jež byly míněny jako naprosto imperialistické a vlasteneckými se staly z donucení...
s-22 Je dobré si přečíst Suvorovovu knihu nyní, v jubilejním roce porážky nacistického Německa, a zamyslet se nad tím, co v autor vyslovil.
s-23 Miroslav Gregorovič Viktor Suvorov: Všechno bylo jinak aneb Kdo začal druhou světovou válku.
s-24 Vydalo Naše vojsko, Praha 1994, jako 124. svazek edice Fakta a svědectví.
s-25 Přeložili Dimitrij Běloševský a Rudolf Řeřábek.

Text viewDownload CoNNL-U