Dependency Tree

ln94211_93

Date19
Source typenws
Year19
Annotation statustamw
Subsettrain-5
Genrecomment
Text typepub

Select a sentence

s-1 O smlouvách, účtech, etice a Komerční bance
s-2 Richard Salzmann, Generální ředitel Komerční banky
s-3 Některé české noviny uveřejnily 25. 8. zprávu, že Komerční banka začíná vypovídat smlouvy o termínovaných vkladech na 5 let.
s-4 Tato zpráva je nepravdivá.
s-5 Banka žádnou smlouvu na dobu určitou nevypovídá, vypovědět ani nemůže, nikdy to nehodlala učinit a ani do budoucna nehodlá.
s-6 Porušila by tím nejen zákon a bankovní etiku, ale i své zájmy.
s-7 Smlouva o vkladu na dobu určitou platí do smluveného termínu a vypovědět ji prostě nelze.
s-8 Banka ke každému termínovanému účtu, pokud nemá střádací charakter (např. v KB tzv. T- konto), zřizuje vkladový účet, na který se převádějí úrokové výnosy k dispozici vkladateli.
s-9 Tyto vkladové či běžné účty se zřizují na dobu neurčitou a klient jich může používat libovolně pro převádění úrokových výnosů z různých dalších termínovaných účtů uzavřených v kteroukoli dobu, předtím či potom.
s-10 Může jít o termínované účty s různou dobou splatnosti vkladu, tedy o účty čtyřleté, tříleté či sedmileté apod.
s-11 Navíc možnost užívat tohoto účtu i pro další vklady převody dodatečně provedené, bez jakékoli souvislosti s účty termínovanými.
s-12 - li vkladatel běžný účet zřízený již dříve, může se použít i tohoto účtu.
s-13 Zvláštním případem vkladového účtu je účet s dvanáctiměsíční výpovědní lhůtou, kde banka zvýhodňuje vkladatele vyšší úrokovou sazbou.
s-14 Je zřejmé, že tento charakter vkladového účtu a musí mít platnost časově neomezenou.
s-15 Tisková kampaň vedená proti Komerční bance- a to nejen Lidovými novinami- vychází z omylu.
s-16 Novináři si zřejmě popletli dva typy účtů zde popsané, pro které v obou případech používá banka název termínovaný.
s-17 V prvém případě se termín vztahuje k době splatnosti vkladu, jde tedy o účet časově omezený a po dobu platnosti nevypověditelný.
s-18 Po vyplacení vkladu automaticky zaniká.
s-19 V druhém případě se termín vztahuje k výpovědní lhůtě výběru jisté částky z účtu, jehož trvání není časově omezeno.
s-20 Přibývají na něj nové vklady, jsou dávány nové výpovědi (třeba každý den) na jiné částky, účet stále trvá a je připraven se nově naplňovat nebo vyprazdňovat.
s-21 Žádný klient si nemůže myslet, že v ruce smlouvu na dobu určitou, pokud v smlouvě není uveden termín ukončení její platnosti.
s-22 Je jasné, že ani smlouva na dobu neurčitou nemůže trvat věčně.
s-23 Její druh, typ či konkrétní obsah se časem stane pro jednu, druhou nebo obě strany nevýhodným.
s-24 Taková smlouva, pokud pro to neobsahuje sama specifické podmínky, se vypovídá podle pravidel, která určuje zákon.
s-25 A právě takovouto smlouvou je ta, kterou banka nyní vypovídá- smlouva o vkladu s výpovědní lhůtou na 12 měsíců a s pevnou úrokovou sazbou- aniž by se tím dotýkala platnosti termínovaných smluv na dobu určitou.
s-26 Banka dostatečně vysvětlila, v čem nevhodnost, dokonce vysoké riziko časově neohraničených vkladových účtů s pevnou úrokovou sazbou spočívá.
s-27 Musí mít možnost změny- proto také před několika lety tento typ smlouvy uzavřela, aby možnost výpovědi měla.
s-28 V probíhající diskusi již někteří novináři objevili, že Komerční banka se nedopustila zločinu vypovídání smluv na dobu určitou, což předtím tvrdili a vyvolali tak u mnohých vkladatelů nejistotu.
s-29 Domnívají se, že přesto porušila etiku tím, že vypovídá účet vkladový.
s-30 To, že banka upozorňuje vkladatele u těchto účtů, že mohou využít svého práva na dvanáctiměsíční výpověď (tohoto práva nebyli nikdy zbaveni) a tím kompenzovat výhodu banky, které zákon dává právo na výpověď tříměsíční, prezentují jako jakýsi ústupek vynucený vyvolanou polemikou.
s-31 Přehlédli, že nevýhoda delšího termínu výpovědi ze strany klienta je kompenzovaná výhodou zvýšené úrokové sazby ve srovnání s běžným účtem, kde je zúročení nízké.
s-32 Taková kompenzace výhod a nevýhod není žádnou nemravností, nýbrž přirozenou vlastností všech uzavíraných smluv.
s-33 Výhoda, kterou banka klientům nabídla, spočívá v tom, že je ochotná respektovat jejich delší výpovědní lhůtu i tehdy, kdy již sama uplatnila tříměsíční výpověď.
s-34 Neučinila to jako ústupek pod tlakem mýlícího se tisku, nýbrž od samého počátku, současně s rozhodnutím o výpovědi účtu.
s-35 Klientům, kteří si zřídili termínované účty s pevnou úrokovou sazbou v letech 1990 a 1991 a spojovali výnos z termínovaného účtu na určitou dobu s dalším zvýšením tohoto výnosu tím, že se úroky dále úročí na vkladovém účtu, se tak jejich očekávání naplňuje.
s-36 Tak např. vkladatel, který se podle nabídky banky v 1991 rozhodl, že si termínovaným vkladem zhruba zdvojnásobí své peníze, vložil dne 1. 7. 1991 na pětiletý termínovaný účet s pevnou úrokovou sazbou 17.5% jistinu 100000.
s-37 Splatnost vkladu je 30. 6. 1996.
s-38 Úroky se převáděly na vkladový účet s dvanáctiměsíční výpovědní lhůtou s pevnou úrokovou sazbou 14%.
s-39 Vkladatel vypoví vkladový účet na dvanáctiměsíční výpověď dne 31. 12. 1994, úrokování bude pokračovat do 31. 12. 1995.
s-40 Celková částka z úroků na termínovaném účtě a na vkladovém bude činit 107186.
s-41 Uloží- li vypovězenou částku ještě na zbývající půlrok na stejný typ účtu s výpovědní lhůtou, ale s pohyblivou sazbou (t. č. sazba 10%), získá od 31. 12. 1995 do 30. 6. 1996 navíc ještě 14285, tedy výnos celkem 121471 neboli 221.5% vložené jistiny.
s-42 Podle mého názoru ten, kdo odpírá jedné straně právo vypovědět (ne porušit) smlouvu, která vypovězena legálně být může, a kdo odpírá právo vypovědět ji v okamžiku pro tuto stranu výhodném (např. pro vkladatele na zmíněném účtě v dvanáctiměsíčním termínu), ten, kdo chce podřídit takovou výpověď svým etickým kategorijím, ukazuje, že etiku trhu, zákona a platné smlouvy dodnes nepochopil.

Text viewDownload CoNNL-U