Dependency Tree

ln94208_10

Date19
Source typenws
Year19
Annotation statustamw
Subsetetest
Genreessay
Text typepub

Select a sentence

s-1 Občanská demokratická strana bojuje s Keynesem
s-2 Petr Luňák, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy
s-3 GRAF
s-4 Kdosi moudrý kdysi řekl, že každá země si vede v ekonomice tím lépe, čím méně profesionálních ekonomů se podílí na její vládě.
s-5 Politizující ekonomové mají totiž tendenci vypořádat se v praxi se svými teoretickými odpůrci a přenášet své učebnicové poučky do reálného života.
s-6 Návrh Občanské demokratické strany na dodatek o navěky vyrovnaném státním rozpočtu je více než hozenou rukavicí marnotratným levicovým stranám v České republice.
s-7 Je totiž do důsledku dovedeným výrazem současného vítězství novoklasické ekonomické teorie nad keynesianismem.
s-8 Razance, s jakou se Klausovi stoupenci dožadují kodifikace současné ekonomické ortodoxie v ústavě, připomíná sebejistotu keynesiánských ekonomů, kteří na konci šedesátých let tvrdili, že ekonomické recese jsou minulostí, neboť vlády, vyzbrojené intervencionistickou ekonomickou teorií, mají dostatek prostředků, jak jim předcházet.
s-9 John Maynard Keynes vydal svou Obecnou teorii zaměstnanosti, úroků a peněz v roce 1936.
s-10 Velká hospodářská krize otřásla jednoduchým světem klasických liberálních ekonomů, v němž zboží vždy najde svého kupce a kdo chce pracovat, vždy najde práci.
s-11 Dlouhá krize a ještě delší deprese naznačovala, že ekonomický výkon země a zaměstnanost mohou stagnovat pod svou přirozenou úrovní po značně dlouhou dobu.
s-12 Proto, argumentoval Keynes, by měla vláda vstoupit do ekonomiky a schodkovým rozpočtem oživit poptávku, která by přivedla národní hospodářství na jeho přirozenou úroveň.
s-13 Keynes sám nikdy nevyzýval k chronickému permanentnímu schodku státního rozpočtu.
s-14 Permanentně deficitní státní finance byly pro něj právě tak nepřijatelné jako pro klasické ekonomy.
s-15 Státní rozpočet měl být dle Keynese vyrovnán nikoli ročně, nýbrž po hospodářských cyklech.
s-16 V období, kdy se ekonomika nachází v hospodářské recesi, měla by vláda přistoupit k její stimulaci a dovolit si zvládnutelný schodek státního rozpočtu.
s-17 V dobách hospodářské konjunktury by vláda měla myslet na zadní kolečka a usilovat o přebytkový státní rozpočet.
s-18 Ekonomika měla být dolaďována, nikoli přelaďována do vyšší oktávy.
s-19 Avšak politikové jsou stejně jako ekonomové jen lidé a Keynesova doporučení poslouchali jen na půl ucha.
s-20 Místo dolaďování v Keynesově duchu se rozhodli skončit s ekonomickými cykly úplně.
s-21 Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat.
s-22 Pseudokeynesiánská stimulace poptávky vládními výdaji a krácením daní se spolu s první ropnou krizí a volným pádem dolaru podepsala na makroekonomické labilitě 70. let, charakteristické inflací a devalvací národních měn.
s-23 Nezaměstnanost nejen neklesla, ale dokonce vzrostla.
s-24 V osmdesátých letech se ke slovu dostali opět ekonomové klasické školy.
s-25 Především v západní Evropě (s výjimkou jižních zemí) nastalo období daňové zdrženlivosti a stabilních směnných kurzů.
s-26 Ve Spojených státech naopak pokračovalo pseudokeynesiánské utrácení, tentokrát doprovázené konzervativní rétorikou.
s-27 Paradoxně to byli Clintonovi demokraté, kteří vyhráli volby slibem vyrovnat rozpočet, který v posledním roce Bushovy administrativy dosáhl výše 6% HDP Spojených států.
s-28 Současná iniciativa Občanské demokratické strany je reakcí na poválečné pseudokeynesiánské pokusy.
s-29 Pochopitelná a chvályhodná snaha o fiskální zodpovědnost je však doktrinárně postavena jako antipod jakéhokoli zásahu do ekonomiky.
s-30 Svět je však složitější, než aby se dal vtlačit do jedné ekonomické teorie.
s-31 - li jedna ekonomická ortodoxie nahradit druhou, se tak děje prostřednictvím politické soutěže, a nikoli formou zákona ne nepodobného dogmatu o neomylnosti papeže či vedoucí úloze komunistické strany.

Text viewDownload CoNNL-U