Dependency Tree

ln94200_124

Date19
Source typenws
Year19
Annotation statustamw
Subsettrain-2
Genreessay
Text typepub

Select a sentence

s-1 Experimenty na zvířatech a staré zaběhané stereotypy
s-2 Radovan Valeš, Předseda Ligy na ochranu zvířat
s-3 Na rozdíl od fyzioložky Anny Vašků, která se v závěru svého článku (LN 9. 8.) obává kladné odpovědi na otázku, zda je v Čechách konec experimentům na zvířatech, musím říci, že si to velmi přeji a věřím, že tento stav jednou nastane nejen v Čechách.
s-4 Že autorka zcela pomíjí aspekty filozofické a etické mne nepřekvapilo tolik jako to, že zde prezentuje i řadu závažných nepravd a polopravd a celý tento problém ve výsledku zjednodušuje a zlehčuje.
s-5 Důvody mohou být velmi rozličné - neochota či neschopnost smířit se s tím, že pohledy na použití zvířat k experimentům již i u nás nejsou tak unifikované jako v nedávné minulosti.
s-6 Není nutné příliš zdůrazňovat, jakou úlohu přisoudil minulý režim zvířeti - spotřební materiál.
s-7 Vždyť je přece tak snadné si zvířata v požadovaném množství a s požadovanými parametry namnožit.
s-8 Může tu ovšem hrát roli i neochota či neschopnost vzdát se dlouhodobě zaběhlých pracovních stereotypů, nebo i neznalost celé šíře problému.
s-9 Jsem natolik realista, že si opravdu nepředstavuji, že by bylo možné ukončit všechny experimenty na zvířatech okamžitě a v plné šíři.
s-10 Lze však ukončit pokusy nesmyslné a zbytečně bezpočtukrát opakované.
s-11 Existuje mnoho oblastí, kde je již možné pokusy na zvířatech nahradit alternativními metodami, nebo alespoň počet pokusných zvířat podstatně snížit.
s-12 Přesto se tak dosud děje zcela ojediněle.
s-13 Že to opravdu možné je, dokazuje právě i projekt Tempus, který s lítostí zmiňuje i autorka článku.
s-14 Názor, že vyloučení zvířete z experimentů a jeho náhrada alternativními metodami možná je, podpořil i průběh mezinárodního symposia Alternatives to Animal Experimentation, které uspořádala v květnu t. r. v Hradci Králové Univerzita Karlova, a jehož se účastnily vědecké špičky biomedicinského výzkumu ze zahraničí i ČR.
s-15 Autorka uvádí v souvislosti s testováním kosmetiky pouze tzv. kožní testy, které dle představují pro pokusného králíka něco jako banální dočasnou nepříjemnost - zarudnutí ušního boltce.
s-16 Kožní testy jsou však jen jednou součástí souboru zkoušek, kdy se stanovuje či ověřuje toxicita a kdy se přípravek pokusnému zvířeti aplikuje například i do zažívacího ústrojí, do očí apod.
s-17 Toto testování se týká prakticky všech přípravků, u nichž je předpoklad, že s nimi bude člověk přicházet do přímého kontaktu.
s-18 Je to tedy i celá tzv. chemie pro domácnost - prací a čistící prostředky, jsou to ale také i velmi toxické a agresivní látky ze skupiny agrochemikálií, nátěrových hmot apod.
s-19 Pokusné zvíře si v těchto případech opravdu vychutná průběh otravy akutní nebo chronické do samého konce.
s-20 Škoda, že se autorka opomenula zmínit, jaký význam pro pokusné zvíře odborný termín ukončení pokusu.
s-21 Zvířata jsou po skončení pokusu všechna utracena.
s-22 Možná, že na jednom pracovišti jedné vysoké školy se opravdu jedná jen o několik desítek zabitých pokusných zvířat, na celém světě je to odhadem kolem 50 milionů ročně, v ČR se odhad pohybuje v rozmezí od 1 do 2 milionů za rok.
s-23 Pokud by etické komise fungovaly v takovém složení a tak, jak popisuje autorka situaci na svém pracovišti, bylo by to obdivuhodné.
s-24 Mně je naopak známo, že na většině pracovišť jsou v těchto komisí jen lidé, kteří sami pokusy provádějí a jsou profesně a tedy i existenčně s pokusným pracovištěm spjati.
s-25 Že v činnosti etických komisí není dostatečně obsažena objektivní oponentura a že komise tedy nemohou zájmy zvířat dostatečně hájit, ačkoliv právě toto by mělo být jejich hlavním smyslem.
s-26 Mnohé ve prospěch zvířat lze učinit okamžitě, mnohé lze alespoň okamžitě začít.
s-27 Nesmí k tomu však chybět ta základní a nutná ochota.

Text viewDownload CoNNL-U