Dependency Tree

wsj1657.cz

ProjectPCEDT

Select a sentence

s-1 sem prezident Bush příští týden přijede na hemisférický summit uspořádaný k oslavě stého výročí kostarické demokracie, může být jeho projev bezprostředně po panamském fiasku věrohodný?
s-2 Bushe budou nepochybně velebit někteří latinskoameričtí vůdci, kteří se naoko hlásí k politice neintervence, zatímco soukromě podporují rozhodnější americké akce na svržení generála Manuela Noriegy a chrání své země před náporem sandinistů.
s-3 Panamská aféra je pouze špičkou hrozivějšího ledovce.
s-4 Vznikla rozhodnutím Bushovy administrativy neznepřátelit si americký Kongres a za každou cenu zabránit obvinění z vměšování do záležitostí regionu.
s-5 Výsledkem je nebezpečné vakuum bez amerického vedení, které ponechává Střední Ameriku napospas sovětskému avanturismu.
s-6 "Tento [vliv] Spojených států není právě ve Střední Americe pociťován, rozhodnutí Washingtonu nereagují na aktuální politiku a jsou odtržena od reality," říká Fernando Volio, kostarický kongresman a bývalý ministr zahraničí.
s-7 Zmatky v latinskoamerické diplomacii Bushovy administrativy byly zřejmé, když se Organizaci amerických států nepodařilo kategoricky odsoudit generála Noriegu.
s-8 Tváří v tvář těmto potížím vyjádřili američtí diplomaté přesvědčení, že vlivná skupina Rio Group jihoamerických států, která byla minulý týden ustanovena v Peru, zaujme vůči panamskému diktátorovi tvrdší postoj.
s-9 Ale na několik klepnutí přes prsty nebyl generál Noriega ani touto institucí potrestán a nebyl ani vyloučen ze závěrečného ustanovení.
s-10 Bush nyní přijede do Kostariky a setká se s nikaragujským despotou Danielem Ortegou, který se již nemůže dočkat, bude mít příležitost vyfotografovat se s americkým prezidentem.
s-11 Pořadatel, kostarický prezident Oscar Arias, nepozval Chile, Kubu, Panamu ani Haiti na summit, který je vyhrazen pro demokratické státy.
s-12 S Ortegou se ale počítalo.
s-13 Formální povýšení sandinistů do demokratického stavu bylo ostře kritizováno kostarickým tiskem.
s-14 Dokonce i Carlos Manuel Castillo - kandidát na prezidenta za Národní liberální stranu Oscara Ariase - zveřejnil svůj nesouhlas s účastí Nikaraguy na "slavnostech demokracie".
s-15 Přesto Bushova administrativa v červenci, pár týdnů před setkáním prezidentů Střední Ameriky v honduraském městě Tela, souhlasila s pochybnou dohodou o projednání časového plánu na rozpuštění protisandinovských rebelů.
s-16 Podle představitelů z Washingtonu doufalo ministerstvo zahraničí, že když se zavděčí prezidentu Ariasovi, může získat jeho podporu a odložit rozhodnutí o účastnících hnutí Contras na dobu, kdy budou ověřeny Ortegovy sliby, že v únoru příštího roku uspořádá demokratické volby.
s-17 Ale spoléhat se na to, že zanícená kritika Reaganovy administrativy a podpora hnutí Contras pomůže oddálit rozpuštění Contras, je hazardní hra.
s-18 A dokonce ani některé Bushovy telefonáty na poslední chvíli (podle příkazu některých konzervativních amerických senátorů), které měly zajistit podporu amerického postoje, nedokázaly zastavit postup programu Oscara Ariase.
s-19 Než došlo k této událostí, využil senátor Christopher Dodd (demokrat za Connecticut) volného pole a podnikl osobní diplomatickou misi Střední Amerikou na podporu brzkého odzbrojení rebelů.
s-20 Při návštěvě Nikaraguy chválil volební systém sandinistů a káral Bushovu administrativu, že sandinisty neocenila.
s-21 V Hondurasu, kde je hnutí Contras vysoce aktuálním politickým problémem, slíbil, že pomůže s odblokováním asi 70 miliónů dolarů určených na pomoc, které byly zadrženy, protože místní organizace nesplnily podmínky dohodnuté s Washingtonem.
s-22 Pomoc byla také jádrem rozhovorů senátora Dodda se salvadorským prezidentem Alfredem Cristianim; Cristianiho vláda je zcela vydána na milost a nemilost štědrosti Spojených států a je nucena velice pozorně naslouchat tomu, co se líbí a nelíbí senátorovi Doddovi.
s-23 Nebylo tedy žádným překvapením, když blízcí spojenci Spojených států, které Bushova administrativa v podstatě zanedbávala, nařídili nikaragujským vzbouřencům, aby se rozpustili do prosince, tedy dlouho před volbami.
s-24 Telské dohodě dali Hondurasané příhodnou přezdívku "Doddův plán".
s-25 Individuální zahraniční politika prováděná americkými zákonodárci přispívá k dezorientovanému chování Spojených států, které dodává odvahy sovětským iniciativám ve Střední Americe.
s-26 Po debatách s ministrem zahraničních věcí Jamesem Bakerem přijel 3. října sovětský ministr zahraničí Eduard Ševarnadze do Managuy a projevil nadšený souhlas s "velkým nikaragujským mírovým úsilím".
s-27 Ševarnadzemu připadalo legitimní oznámit zde svůj vlastní mírový plán: SSSR by prodloužil pozastavení dodávek zbraní do Nikaraguy po únorových volbách, pokud by Spojené státy svým spojencům ve Střední Americe udělaly totéž.
s-28 Vyzval také sousedy Nikaraguy, aby uznali "vojenskou rovnováhu" garantovanou oběma supervelmocemi.
s-29 Pentagon tvrdí, že navzdory slovům Moskvy budou zbraně z východního bloku i nadále proudit do Nikaraguy přes Kubu na téměř rekordní úrovni.
s-30 Protože návrhy Ševarnadzeho následovaly po rozhovorech s Bakerem, objevily se spekulace, že Bushova administrativa hledá kompromis se Sověty ve Střední Americe.
s-31 Tato možnost by zapadala do Ariasova plánu, který vyhlásil porušenou symetrii mezi Sovětskou vojenskou pomocí sandinistické diktatuře a pomocí poskytovanou Washingtonem svobodně zvoleným vládám.
s-32 Navíc je pravděpodobné, že to povzbudí ty kongresmany na Capitol Hill, kteří vyžadují škrty v podpoře Salvadoru, pokud se prezident Cristiani nepodřídí požadavkům marxistických partyzánů.
s-33 Smutný stav americké politiky ve Střední Americe nejlépe popisuje nedávné ukončení amerického sponzorování Rádia Kostarika.
s-34 V roce 1984 požadovala kostarická vláda pomoc při vybudování rozhlasové stanice v severní části země, která byla zaplavena radiovými vlnami sandinistické propagandy.
s-35 Znovunabytí rádiové suverenity bylo cílem Rádia Kostarika financovaného Spojenými státy a spřízněného s Hlasem Ameriky (VOA).
s-36 Před několika měsíci se Bushova administrativa rozhodla tuto spolupráci ukončit a nechala Rádio Kostarika fungovat s žebráckým rozpočtem.
s-37 Podle zpráv je náhlé ukončení způsobeno obavami, že vysílání VOA by mohlo narušovat mírový proces.
s-38 Rusko mezitím věnovalo Nikaragui další silný rozhlasový vysílač, který byl nainstalován ve městě Esteli.
s-39 Může pokrýt celou oblast Karibiku a dosáhnout hluboko do Jižní Ameriky.
s-40 Jeho silný signál možná vypěstuje jakési povědomí o Sovětském kondominiu, které je na úžině vytvářeno díky chybě Spojených států.
s-41 Sovětské zakotvení v Nikaragui je pro Kostariku, mírovou demokracii bez armády, znepokojivé.
s-42 Když se prezidenta Ariase ve Washingtonu tázali na to, co by se stalo, kdyby jeho tolik rozhlašovaný mírový plán neuspěl, vyjádřil očekávání přímé akce Spojených států.
s-43 Červencový průzkum Gallupova ústavu ukázal, že 64 % Kostaričanů věří, že pokud by jejich země byla napadena Nikaraguou nebo Panamou, přijdou Spojené státy na její obranu.
s-44 Ale po událostech v Panamě, kde mají Spojené státy tak jasné strategické zájmy, se může čekání na speciální jednotku Delta Force ukázat jako nebezpečný hazard.
s-45 Daremblum je právník a autor sloupků listu La Nacion.

Text viewDownload CoNNL-U