Dependency Tree

wsj0297.cz

ProjectPCEDT

Select a sentence

s-1 Když v roce 1978 na Clevelandské klinice neurochirurg Walter Levy a jeho kolegové jedné ženě opatrně vyjímali nádor z páteře, vše se zdálo být v pořádku.
s-2 Využitím slabých elektrických šoků vysílaných do jejích nohou dokázali sledovat činnost smyslových nervů.
s-3 Šoky vytvářely nervové impulsy, které putovaly páteří do mozku a pak se zřetelně zobrazily na monitoru snímajícím mozkové impulsy, což znamenalo, že velmi choulostivá tkáň páteře zůstala neporušena.
s-4 Doktor Levy říká, že potom "se probudila ochrnutá".
s-5 Vysvětluje, že poškozeny byly její motorické nervy, jejichž činnost nemohla být sledována zároveň s činností smyslových nervů.
s-6 Dodává, že ho tato tragédie "povzbudila" k tomu, aby se snažil najít způsob, jak podobným případům předcházet.
s-7 Odpověď na otázku dr. Levyho by mohla přijít s novým typem magnetické mozkové sondy, přístrojem, který on a spousta dalších amerických výzkumníků studuje s velkými nadějemi.
s-8 Kromě příslibu bezpečnějších operací páteře by sonda mohla zkvalitnit diagnózu mozkových a nervových chorob, jakými jsou například mozková mrtvice a roztroušená skleróza.
s-9 Možná nejvíce vzrušující je to, že nám přístroj doširoka otvírá okno k tomu, jak mozek funguje.
s-10 Sonda, která je bezbolestná, neinvazivní a očividně bezpečná, využívá silných magnetických polí k vyvolání malých elektrických výbojů v mozku.
s-11 Pokud se umístí nad částí mozku, která ovládá motoriku, ruční elektromagnety vytvoří nervové podněty, které oživí motorické nervy a aktivují svaly, přičemž způsobí, řekněme, škubnutí prstem.
s-12 V zásadě umožní doktorům zkoumat motorický systém člověka stejným způsobem, jako elektrikář zkouší elektrické obvody v domě tím, že jimi nechá procházet proud.
s-13 "Doposud neexistoval žádný objektivní způsob měření motorických funkcí," říká Keith Cappa, neurolog, který s těmito přístroji provádí klinické testy v Massachusettské všeobecné nemocnici v Bostonu.
s-14 "Jediné, co jsme mohli pacientovi říct, bylo 'stiskněte mi co nejsilněji prsty' nebo 'zvedněte ruku'.
s-15 Tyto testy jsou v nejlepším případě subjektivní, avšak když je pacient v bezvědomí, nespolupracuje vůbec.
s-16 Magnetická stimulace mozku byla zahájena počátkem dvacátého století, když výzkumníci pomocí magnetů vyvolali záblesky světla v zorném poli.
s-17 V 60. letech 20. století výzkumníci z Kliniky Mayo vyvinuli magnetické přístroje ke stimulaci motorických nervů v ruce a dalších končetinách.
s-18 Ale co se týče testování mozku, tyto nepraktické nástroje "vyžadovaly, aby pacienti stáli na hlavě", říká Reginald Bickford, výzkumník z Univerzity státu Kalifornie v San Diegu.
s-19 Obor se vzepjal v roce 1985 poté, co vědci na britské Sheffieldské univerzitě vyvinuli pro mozkovou stimulaci praktický, kompaktní magnet.
s-20 Od doby se na americkém trhu objevily nejméně dvě obchodní verze a prodalo se jich odhadem 500.
s-21 Konference o těchto přístrojích přitáhla v srpnu do Chicaga více než 100 výzkumníků, kteří přednášeli studie o všem od mapování mozku po fyzikální terapii.
s-22 "Nemyslíme si, že bychom (tyto přístroje) zatím mohli v chirurgii používat běžně, ale jsme tomu blízko," říká dr. Levy, který v současné době působí na Pittsburghské univerzitě.
s-23 Dodává, že problémem je, že mozek je v anestézii vůči magnetické stimulaci odolnější než v bdělém stavu.
s-24 Charles Tator, neurochirurg z Torontské univerzity, říká, že tyto přístroje by mohly pomoci ukázat, kdy pomůže chirurgický zákrok.
s-25 Například ochrnuté oběti autohavárií někdy mají neporušenou část tkáně páteře, která umožní částečné uzdravení, je-li při neodkladném chirurgickém zákroku zachována.
s-26 Takové operace se však zpravidla neprovádějí, protože bezprostředně po úrazu nejsou žádné známky toho, že by operace něčemu prospěla.
s-27 Dr. Tator říká, že kdybychom u těchto lidí "byli schopni obnovit funkci končetin, cena (magnetických stimulátorů) by nám připadala směšná".
s-28 Vědci varují, že existuje jistá možnost, že by tato magnetická metoda mohla způsobovat epileptické záchvaty.
s-29 Avšak u stovek lidí, které byly na těchto přístrojích testovány, nebyly zaznamenány žádné závažné problémy.
s-30 Kromě toho, že se cítíte jako loutka, kterou vodí za neviditelné provázky, máte silný pocit, "že vám někdo klepe na hlavu", říká Sam Bridgers, neurolog, který zkoumal mozkové simulátory na Yaleské univerzitě.
s-31 Jedním patrným vedlejším účinkem je drobné zvýšení produkce mozkových hormonů.
s-32 A někteří lékaři, kteří na sobě provedli hodiny testů, hlásili přechodné bolesti hlavy.
s-33 Verze těchto magnetických přístrojů nyní prodávají nejméně dvě společnosti, společnost Cadwell Laboratories Inc. z města Kennewick ve státě Washington a společnost Novametrix Medical Systems Inc. z města Wallingford v Connecticutu.
s-34 Tyto nástroje, které lze za cenu 12 500 dolarů považovat podle lékařských měřítek za levné, nebyly pro prodej v USA schváleny jako mozkové stimulátory, ale prodávají se na stimulaci nervů rukou, nohou a dalších částí těla kromě mozku.
s-35 Výzkumníci mohou zažádat o povolení na využívání sond ke zkoumání mozkové činnosti.
s-36 Tým pod vedením Deana Curriera, výzkumníka v oboru fyzikální terapie, testuje na Univerzitě státu Kentucky tyto stimulátory v kombinaci s elektrickými šoky za účelem vyvolávání svalových stahů, což pomáhá předejít ochabování stehenních svalů po operaci kolene.
s-37 Podobně tým výzkumníků z Purdueovy univerzity pod vedením W. A. Tackera, odborníka na výzkum srdce, doufá, že objeví způsob, jak magneticky vyvolat stahy srdečního svalu.
s-38 Je možné, že tyto přístroje budou jednou fungovat jako provizorní kardiostimulátory nebo zařízení k obnovení činnosti zastaveného srdce, říká dr. Tacker, jehož prototypu se přezdívá "Thackerův kousek".
s-39 Avšak mezi oblasti, v nichž toto zařízení nejpozoruhodnější možnosti, patří mozek.
s-40 Vědci z Národních institutů zdraví, kteří vyšetřují pomocí těchto stimulátorů, nedávno odhalili, jak mozek reorganizuje zdroje řízení motoriky po odstranění jeho části.
s-41 Očekává se, že podobné výzkumy objasní, jak se přeskupuje mozek pacientů po mozkové mrtvici - první krok, jak tomuto procesu pomoci a urychlit rehabilitaci.
s-42 Pomocí těchto nových nástrojů vědci také zkoumají paměť a vnímání.
s-43 Na Státní newyorské univerzitě (SUNY) v Brooklynu výzkumníci promítají lidským pokusným králíkům na monitor dvě skupiny různých písmen.
s-44 Mezi jednotlivými záběry dostanou subjekty pomocí magnetického stimulátoru šok do určité oblasti mozku.
s-45 Když je šok přesně načasovaný, subjekty si nevybaví, že by viděly první skupinu písmen.
s-46 "Kam je odveden první podnět?" ptá se neurolog z týmu SUNY Paul Maccabee.
s-47 "Snažíme se odpovědět na otázku, která nabízí mnoho teorií", jako například kde přesně a jak mozek zpracovává signály přicházející z oka.
s-48 On a jiní tvrdí, že nástroje jsou natolik slabé, že paměť neohrožují.
s-49 Jak tým SUNY, tak i výzkumníci z Národní magnetické laboratoře z města Cambridge v Massachusetts pracují se silnějšími magnetickými mozkovými stimulátory.
s-50 Neurologové tvrdí, že tyto silnější přístroje by mimo jiné měly být schopny vyvolat napůl zapomenuté vzpomínky a způsobit změny nálady.

Text viewDownload CoNNL-U