ln94207_17

ln94207_17

ProjectPDT
Genreessay

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Fašista na radnici

Ján Mlynárik, Historik Pamatuji si to jako dnes: v plénu Federálního shromáždění ČSFR vystoupil poslanec Slovenské národní strany (SNS) Šedovič a s vážnou tváří prohlašoval, že slovenský národ je nejstarším národem v Evropě, avšak před světem tento národ někdo pořád skrývá, zahaluje, jak v OSN, tak jinde. Ten někdo byli samozřejmě Češi, kteří znemožňovali Slovákům se zviditelnit.

Slováci se ovšem v dějinách 20. století zviditelnili před celým světem a Evropou nejvýrazněji svým povstáním v roce 1944 proti nacistické velmoci, která vyslala na jejich území armádu. Boj trval dva měsíce a ačkoli vojensky poražen, měl pro národ pod Tatrami dalekosáhlé následky, i pokud jde o jeho sebevědomí a hrdost.

Teď je Slovensko reprezentováno samostatným státem a svými vyslanci se prezentuje všude. Při prorážení do světa se mu 50. výročím SNP naskytla obrovská možnost zvýraznit svoji demokratickou, antifašistickou orientaci. Slovensko se přiřadilo k demokratickým národům a státům a sňalo ze sebe pódium Iudácké kolaborace s fašismem.

Ukazuje se, že část slovenských politiků se lepší minulosti Slovenska chce zbavit. Místo aby ji účinně využilo, potupuje ji. Ukázal to nejvýrazněji žilinský primátor a poslanec Ján Slota, předseda SNS. Zakázal vztyčit národní vlajku na radnici v den povstání, který byl parlamentem uznán za národní svátek, odmítl přijmout představitele francouzských partyzánů, bojujících v SNP, jejichž druhové jsou pohřbeni u Strečna, a svým způsobem (hulvátským) se vyslovil o hlavním cíli povstání, jímž bylo obnovení ČSR. Podle něj bylo Slovensko kolonií ČSR.

Slotův čin možno hodnotit jako předvolební agitaci. SNS usiluje o hlasy zřejmě i pohrobků slovenského fašismu, ľudáků, arizátorů židovského majetku a podobných živlů, tedy spodiny slovenské společnosti - každý hlas je dobrý! Slota však zřejmě neoplývá velkou znalostí slovenské historie, učil se u exilových historiků Vnuka a Ďurici, kteří SNP považují za puč proti vládnímu státu, za bratrovražedný boj. Zapomněl však, že v SNP bojovaly tisíce slovenských vlastenců, hlásících se k ideám Slovenské národní strany, kterou za první ČSR vedl básník Martin Rázus, že v povstání padlo také mnoho národniarů.

Ti zřejmě dnešní Slotovu SNS již volit nebudou, ale ani jejich potomci nebo sympatizanti.

Jde však o něco jiného, závažnějšího. V době, kdy se Slovensko chce skutečně zviditelnit, dostat se do povědomí demokratické Evropy, primátor velkého města, poslanec parlamentu a vůdce parlamentní strany schvaluje fašismus: jestliže SNP bylo bojem proti fašismu, jeho negování nemůže být ničím jiným, než adorací fašismu. A to zřejmě pověst Slovenska ve světě a Evropě nezlepší. Tato pověst věru značně utrpěla i v Čechách, které se SNP účastnily nejen nepřímo, ale také přímo: například odbojové skupiny občanského odboje Flóra a Justícia, vedené Čechy Květoslavou Viestovou-Burešovou a prof. Karlem Kochem.

Jestliže vedoucím politikům Slovenska záleží na dobrém jménu jejich státu a země, měli by prostě proti Slotovi zahájit trestní řízení za propagaci fašismu.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View