ln94205_93

ln94205_93

Date19
Source typenws
Year19
Annotation statustamw
Subsettrain-2
Genreadvice
Text typepub

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Bezlepková dieta - léčba celiakie

Doc. MUDr. Jiří Nevoral, CSc., gastoenterologické pracoviště I. dětské kliniky v Praze-Motole Poradna V minulém příspěvku byla v krátkosti popsána celiakie jako příčina neprospívání zažívacích poruch a řady různých dalších potíží. Onemocnění se léčí bezlepkovou dietou, tj. dietou, která neobsahuje ve stravě lepek. Lepek je směs ve vodě rozpustných bílkovin z povrchní části obilných zrn pšenice, žita, ječmene i ovsa. Udržuje-li pacient bezlepkovou dietu, je zcela bez obtíží.

Podstata bezlepkové diety spočívá v úplném vyloučení mouky z pšenice, žita, ječmene i ovsa a surovin z nich odvozených, jako jsou kroupy, krupice a vločky. Z praktického hlediska se jedná o dvě skupiny výrobků. V první je mouka základní surovinou, v druhé je přídavkem. Do první skupiny patří především různé pečivo, cukrářské výrobky, těstoviny, knedlíky. V druhé skupině jsou polévky zahuštěné jíškou, polévky s těstovinymi, kroupami, krupicí, omáčky zahuštěn moukou, výrobky z brambor s přídavkem mouky, jako jsou bramborové knedlíky, bramborák, placky. Dále do této skupiny patří některé uzeniny, paštiky, pomazánky. Z cukrovinek obsahují lepek především plněné čokolády a plněné bonbóny. Pivo a lihoviny připraveny z obilovin rovněž obsahují lepek. Vyloučení mléka a řepného cukru ze stravy nepatří do bezlepkové diety, někdy je však lékařem ordinováno na krátkou přechodnou dobu na samém počátku onemocnění, kdy sliznice tenkého střeva je vážně poškozena a funkčně nedostatečná. S hojící se sliznicí a s růstem obnovujících se střevních klků vlivem bezlepkové diety se zlepšuje i funkční schopnost sliznice a pacient může přijímat mléko a sladit řepným cukrem.

Bezlepková dieta je racionální dieta a zakázané mouky se nahrazují sojovou moukou, rýžovou moukou nebo rýžovým škrobem, kukuřičnou moukou nebo kukuřičným škrobem, bramborovým škrobem, pohankou, prosem ve formě jáhel nebo mouky. Použít lze i pšeničný škrob, ale jen takový, který byl řádně otestován a je zaručeně bezlepkový. Suroviny a především potraviny vhodné k bezlepkové dietě musí být podle naší normy označeny žlutým šikmým pruhem nebo přeškrtnutým obilným klasem. Přeškrtnutý obilný klas na obalu je mezinárodní označení a setkáváme se s ním stále častěji i na našem trhu. Protože příprava bezlepkových jídel v domácím prostředí přináší některé problémy, existuje řada doporučených receptů, které byly uvedeny v různých brožurách a jsou pravidelně zveřejňovány i ve Zpravodaji Klubu celiakie. Rodiče dětí s řádně diagnostikovaným onemocněním, které udržují bezlepkovou dietu, mají nárok na přiznání finančního příspěvku.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View