ln94205_108

ln94205_108

Date19
Source typenws
Year19
Annotation statustamw
Subsettrain-5
Genreletter
Text typepub

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Ještě k pravidlům pravopisu

Vzrušené debaty kolem nových pravidel českého pravopisu utichly a obě hlavní rozhodující instituce - Ústav pro jazyk český a ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, zdá se, dospěly ke konsenzu či konsensu anebo možná i konzenzu. Jak jsem si přečetl, změny v pravidlech se snaží respektovat a reflektovat vývoj jazyka. Ale to přece vůbec není pravda. Spíše reflektují vývoj výslovnosti, a to výslovnosti povětšině špatné.

Písmeno g je v českém pravopise velmi vzácné, ale hláska g naopak velmi častá. Každý říká gde, gdo, gdyž. Proč k tomu autoři pravidel nepřihlédli? V hovorové řeči se naprosto běžně tvrdé ý zaměňuje s ej - malej, vejmysl, mejdlo, brejle apod. Toto ej není novinkou, nacházíme je v psaných textech nejméně od konce středověku. K důslednému zavedení ý došlo pod diktátem pravopisných pravidel v 19. století.

Proč toto nyní neuvolnit, když správná výslovnost ý na konci adjektiv mužského rodu je tak nezvyklá, že se bojíme, abychom nevypadali příliš akademicky? Totéž se ovšem týká také é v jednotném čísle středního rodu. Kdo by si objednal malé pivo?

V poslední době se velmi množí bysem místo bych, bysme místo bychom. Neměli bychom to také uzákonit, když můžeme psát ve 2. pádě třech a čtyřech vedle správného tří a čtyř a v televizi slyšíme denně v pracech místo pracích? Ale právě proti tomu by měli pracovníci Ústavu pro jazyk český bojovat. Měli by poučovat o správném pravopisu a správné výslovnosti televizní a rozhlasové hlasatele i redaktory denního tisku, protože jejich špatný příklad velice táhne. Ale to je dost namávahá práce, jednodušší je ustoupit vulgarismům. Je však vůbec možné, aby někdo, kdo alespoň základní znalosti latiny, svolil k pravopisu diskuze, když to přímo tahá za uši? Anebo že by vědečtí pracovníci tohoto ústavu latinu neznali?

Z dopisu Milana Stloukala, Praha


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View