ln94203_28

ln94203_28

ProjectPDT
Genrenews

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Koryta vodních toků najdou zřejmě své majitele

Praha (mrk) - Koryta vodních toků by v budoucnu měla být chápána jako jakýkoli jiný pozemek, a měla by proto najít své konkrétní vlastníky, tj. právnické i fyzické osoby. Vyplývá to z vládou projednávaného návrhu zásad státní vodohospodářské politiky.

Podle ústavního zákona z roku 1960 mohl být vlastníkem vodních koryt pouze stát. Podle právní analýzy, kterou vypracoval Kalvodův Úřad pro legislativu, je možné, aby bylo jiné majetkové řešení vodního koryta a jiné v něm tekoucí vody. Koryta by se proto mohla stát předmětem soukromého vlastnictví bez ohledu na to, jak bude dořešeno vlastnictví vody. Tato otázka je podle premiéra Klause stejně složitá jako vlastnictví nerostů, léčivých zřídel apod.

Jak LN sdělila Magda Konvičková z vodohospodářského odboru ministerstva zemědělství (MZe), s výjimkou uplynulých desetiletí byly u nás již od římských dob vodní toky (tj. voda a koryto) veřejným statkem. Vlastník koryta by proto musel nově uzavřít smluvní vztahy s vlastníkem vody a vlastníkem vodohospodářských děl na svém pozemku. Veškerá práva a povinnosti by se pak řídily občanským právem.

MZe soudí, že by šlo o vážný zásah, neboť vlastník pozemku by mohl kupř. vypovědět z koryta elektrárnu či celý tok posunout. Nájem z vodních staveb, který by jejich majitelé museli platit, by se navíc promítl do cen surové vody, čímž by se zdražila pitná voda pro občany.

Podle Konvičkové by proto koryto i voda měly zůstat veřejným statkem, aby měl stejná práva a stejné povinnosti každý, kdo vodu potřebuje. Podobně je tomu např. ve Francii a v Rakousku, jejichž území je s ČR morfologicky a klimaticky srovnatelné.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View