PML View

wsj1294.cz

mrp-layerPCEDT/mrp/wsj1294.cz.mrp.gz
a-layerPCEDT/pml/wsj1294.cz.a.gz
m-layerPCEDT/pml/wsj1294.cz.m.gz
t-layerPCEDT/pml/wsj1294.cz.t.gz
w-layerPCEDT/pml/wsj1294.cz.w.gz
treex-layerPCEDT/treex/wsj1294.cz.treex.gz

s-1 Odhady skutečného hrubého národního produktu, které připravil Úřad pro ekonomickou analýzu při Ministerstvu obchodu, výrazně zmírňují tempo ekonomického růstu.

s-2 Jelikož odhady úřadu ohledně obchodního sektoru poskytují čitatel pro výpočet produktivity, který počítá Ministerstvo práce, podceněné tempo růstu uměle snižuje oficiální statistiky produktivity.

s-3 Jestliže je toto tvrzení správné, důležité důsledky pro makroekonomickou politiku: může snížit pocit naléhavosti, který stojí za snahami o schválení daňových stimulů a dalších opatření za účelem zvýšení rychlosti růstu produktivity a skutečného HNP.

s-4 Také by to ovlivnilo vnímání rady guvernérů Federálního rezervního systému a informované veřejnosti všeobecně ohledně toho, co představuje rozumný stupeň cenové stability.

s-5 Na začátku 80. let jsem předpověděl významné zrychlení růstu produktivity během zbytku dekády.

s-6 Tato předpověď byla založena na zjevném obrácení většiny negativních sil - jako jsou demografické změny, ropná krize a zrychlující se inflace - které snižovaly nárůsty produktivity v 70. letech.

s-7 Od roku 1981 se jistě objevilo zlepšení růstu produktivity o více než jeden procentní bod.

s-8 Očekával jsem však více, což je ten důvod, proč jsem začal hledat důkazy naznačující chyby v oficiálních odhadech produkce.

s-9 Tyto důkazy zcela nepodporují názor, že k tomuto zkreslení růstu produkce směrem dolů došlo největší měrou během období let 1948-89, ale vše, co tvrdím, je, že trend růstu je podhodnocený.

s-10 (Nicméně je možně, že další výzkum odhalí rostoucí zkreslení.)

s-11 Toto zkreslení není v žádném případě úmyslné.

s-12 Podhodnocení růstu je způsobené převážně konzervativními prostředky přijatými proto, aby se dalo vypořádat s nedostatky v základních ekonomických datech.

s-13 První ze tří hlavních zdrojů chyb je použití odhadů pracovní síly jako vstupu (především zaměstnání nebo hodin) místo odhadů produkce pro takové sektory jako vláda, placené služby v domácnosti a soukromé neziskové organizace, kde jsou potíže se shromažďováním dat o produkci.

s-14 To znamená, že není vytvořena žádná rezerva pro možné zvýšení produkce na jednotku práce.

s-15 V nesouvisejícím programu, ve kterém Ministerstvo práce odhaduje produkci na zaměstnance u více než dvou třetin federálních civilních zaměstnanců, ministerstvo během 80. let zjistilo průměrné každoroční zlepšení míry produktivity ve výši 1,7 %.

s-16 Dokonce i když se předpokládá, že produktivita ve zbytku neobchodního sektoru nerostla o více než polovinu rychleji, tento odhad Ministerstva práce ukazuje v odhadech skutečného HNP na zkreslení směrem dolů v průměru o 0,2 procentního bodu ročně.

s-17 I pro své výpočty u poloviny soukromých finančních odvětví a služeb používají federální odhadci produktivity jako vstup raději pracovní sílu než produkci.

s-18 Nezávislé odhady produkce v těchto odvětvích včetně jednoho pro banky, který učinilo Ministerstva práce, ukazují, že se zdá, že produktivita v peněžnictví a službách rostla mezi lety 1948 a 1988 v průměru nejméně o 1,5 % za rok.

s-19 Protože peněžnictví a služby přispívají do konečného obchodního produktu 10 %, vynechání těchto zvýšení produktivity snižuje celkové tempo růstu o 0,15 % ročně.

s-20 Druhý zdroj chyb ve statistikách růstu je použití nevhodných deflátorů pro úpravy podle změn cen.

s-21 Odhaduji, že tato špatná měření, jak podrobně líčí Martin N. Baily a Robert J. Gordon, přidávají dalších 0,12 procentního bodu ke zkreslení směrem dolů v tempu růstu skutečného obchodního produktu.

s-22 A konečně oficiální odhady podhodnocují růst, protože dělají nepřiměřené rezervy pro zlepšení v kvalitě zboží a služeb.

s-23 V roce 1985 byl zaveden nový cenový index počítačů přizpůsobený změnám v parametrech výkonu, a to mělo za následek znatelně vyšší vzrůst skutečných výdajů za zboží dlouhodobé spotřeby, než ukazovaly dřívější odhady.

s-24 Od doby další výzkum tvrdí, že fakt, že se opomenulo vzít v úvahu zlepšení jakosti, přispěl celkově alespoň 0,26 procentního bodu ke zkreslení tempa růstu směrem dolů.

s-25 Výše vyjmenovaná zkreslení dohromady ukazují podhodnocení růstu skutečného HNP o 0,7 procentního bodu.

s-26 Pro soukromý domácí obchod bylo zkreslení něco přes 0,5 procentního bodu.

s-27 Jinými slovy tempo růstu celkového HNP i skutečného produktu soukromých podniků na pracovní hodinu bylo podhodnoceno asi o 20 %.

s-28 Pan Kendrick je emeritní profesor ekonomie na Univerzitě George Washingtona.

s-29 Je spoluautorem knihy "Personal Productivity: How to Increase Your Satisfaction in Living (Osobní produktivita: jak zvýšit svoji životní spokojenost)" (M. E. Sharp, 1988).


dependency treetext view