PML View

wsj0242.cz

mrp-layerPCEDT/mrp/wsj0242.cz.mrp.gz
a-layerPCEDT/pml/wsj0242.cz.a.gz
m-layerPCEDT/pml/wsj0242.cz.m.gz
t-layerPCEDT/pml/wsj0242.cz.t.gz
w-layerPCEDT/pml/wsj0242.cz.w.gz
treex-layerPCEDT/treex/wsj0242.cz.treex.gz

s-1 Někteří spojenci Spojených států si stěžují, že prezident Bush příliš tlačí na urychlení rozhovorů o konvenčních zbraních, čímž vytváří riziko, že se vyjednavači dopustí chyb, které by mohly ovlivnit bezpečnost v Západní Evropě na celá léta.

s-2 Obavy z tempa vídeňských rozhovorů - které jsou zaměřeny na zničení asi 100 000 zbraní a na zásadní omezení a přeskupení sil ve střední Evropě - se ozývají také v Pentagonu.

s-3 Bush volá po dohodě nejpozději do příštího září.

s-4 Někteří představitelé americké obrany se však domnívají, že by Severoatlantická aliance měla věnovat více času prověření dlouhodobých důsledků zvažovaných návrhů.

s-5 Na jednu stranu se představitelé Pentagonu, kteří nechtějí být jmenováni, obávají, že Spojené státy budou mít daleko větší problémy přesvědčit Evropany, aby si na svém území ponechali nějaké jaderné střely s krátkým doletem, když se sovětské ozbrojené síly ztenčují.

s-6 Zároveň ale tvrdí, že pokud si Západ v Evropě neponechá zbytkové množství jaderných zbraní, zvýší omezení sil NATO podle smlouvy možnost konvenčního sovětského útoku.

s-7 Mezi spojenci, kteří se obávají termínu dohody, jsou Britové, Francouzi a menší spojenci NATO, z nichž někteří nemají vhodné týmy k tomu, aby mohli rychle zodpovědět otázky, které vyvstávají kolem toho, co je obecně považováno za dosud nejsložitější rozhovory o kontrole zbrojení.

s-8 Zatím si nikdo ze spojenců otevřeně nestěžoval, čímž se udržuje dojem, že NATO souhlasí s Bushovým stanoviskem, totiž že nejvyšším vyjednávacím cílem Západu je rychlá dohoda, která by snížila sovětské konvenční síly na úroveň NATO.

s-9 Přestože vyjednavačům NATO zbývá podle Bushova časového plánu jen 10 měsíců, stále zápasí se zdánlivě základními otázkami typu "Co je to tank?".

s-10 Pět ze šesti kategorií zbraní k vyjednávání nebylo dokonce ještě definováno.

s-11 Tanky jsou v současnosti definovány jako obrněná vozidla o hmotnosti 25 tun a více, která nesou velké zbraně.

s-12 Sověti věc zkomplikovali návrhem na započtení lehkých tanků o hmotnosti pouhých 10 tun.

s-13 Oleg A. Grinevsky, hlavní sovětský vyjednavač v rozhovorech o konvenčních zbraních, tvrdí, že by to znamenalo, že by Sověti museli zničit asi 1 800 tanků, zatímco Spojené státy by neztratily nic, protože v Evropě žádné lehké tanky nemají.

s-14 Věc je ale problematičtější, než se zdá.

s-15 Francie, Británie a Itálie mají všechny lehké tanky, které by chtěly z rozhovorů vyjmout.

s-16 A někteří analytici americké armády se obávají, že cílem navrhované sovětské změny definice je zamezit Spojeným státům vyvíjet lehčí, lépe přepravitelné a moderně vybavené tanky.

s-17 Definování bojového letounu je ještě obtížnější.

s-18 Sověti trvali na zahrnutí vzdušných sil do rozhovorů, pak se ale snažili o vynětí asi 4 000 ruských letadel, protože jsou "výhradně obranná".

s-19 NATO neustoupilo a trvá na tom, že jakékoliv letadlo, které nese zbraně, je schopné útočit.

s-20 Spor o tuto věc je podle jednoho představitele Spojených států možnou "brzdou smlouvy" a jen prezident Bush a sovětský šéf Michail Gorbačov jej mohou být schopni vyřešit.

s-21 Ještě spletitější problémy jsou s účetnictvím.

s-22 Například Řecko a Turecko jsou podezřívány ze zveličování svého arzenálu v naději, že mohou vyjít ze smlouvy o snížení počtu zbraní s velkými zůstatkovými silami, aby jeden stát zastrašil druhý.

s-23 Další státy si nejsou jisté, kolik zbraní ve svém arzenálu vlastně mají.

s-24 "Bude to prostě ledabylé, jak na naší straně, tak na jejich [Varšavské smlouvy]," říká jeden analytik NATO.

s-25 Zdá se, že zatím ani na Bushovu vládu ani na odborníky na odzbrojení v Kongresu nezapůsobily argumenty, že vyřešení těchto problémů může zabrat více času, než povolil president Bush.

s-26 Tvrdí, že větší nebezpečí by bylo, kdyby Západ odkládal akci tak dlouho, by Sověti opustili současný smířlivý přístup.

s-27 "Co na tom, když někde zapomenete 50 tanků?," ptá se poslanec Norman Dicks (demokrat za stát Washington), člen sněmovní skupiny, která se zúčastnila rozhovorů ve Vídni.

s-28 "Rozhodující je, že pokud se nám podaří snížit jejich [Varšavské smlouvy] převahu a dosáhnout rovnováhy, měli bychom to nadále tlačit kupředu tak rychle, jak je to jen možné.

s-29 Více se na druhé straně obávám toho, že se věci tak rozpadnou, že bychom nemuseli být dále schopni vyjednávat.


dependency treetext view