Select a sentence

s-1 Sochy ze sklepa do muzea
s-2 VÍTĚZ ZÁVODU MÍRU 1949 JAN VESELÝ ŠOKOVÁN ZE SOUČASNÝCH PENĚZ V CYKLISTICE
s-3 "Když tohle slyším, tak je to pro mne šok a bolí z toho nohy," řekl nám Jan Veselý (69), jeden z nejslavnějších našich cyklistů všech dob, po tiskové konferenci Velké ceny Krkonoš.
s-4 Vítěz Závodu míru 1949 se tam jako čestný host dozvěděl o prémiích pro současné cyklisty, které za dva trutnovské dny činily celkem 120 000 Kčs.
s-5 " to nevyhrál za svých šestnáct let závodění, totiž žádné peníze nikdy nedostával.
s-6 Za různé prémie a etapová vítězství jsem ovšem měl tolik aktovek a necesérů, že bych je mohl prodávat.
s-7 Také nějaké ty tepláky jsem vyhrál," vzpomněl Veselý.
s-8 "Na jednu stovku si ale přece jen dobře pamatuji.
s-9 To když se jel hned po válce tradiční závod Český Brod - Praha o putovní pohár, do něhož byla vyryta mnohá slavná jména naší cyklistiky.
s-10 A Konárek by tenkrát mohl získat ten pohár potřetí a byl by jeho.
s-11 A tak požádal, abych ho nechal vyhrát, a když se tak stalo, dal mi stokorunu."
s-12 Z některých věcných cen byl Veselý někdy zoufalý.
s-13 Na závěr jednoho ročníku Závodu míru dostal motocykl Sokol 125.
s-14 "Jenže to byla taková mrcha, ne a ne hodit jiskru, tak jsem se brzy zbavil."
s-15 Co ale čert nechtěl, na konci dalšího ročníku opět na pódiu Sokol 125.
s-16 "Požádal jsem tenkrát jednoho z našich funkcionářů, zda bych nemohl dostat za tuhle motorku třeba tři metry látky.
s-17 To prý nejde, řekl mi.
s-18 Naštěstí Sokola ode mne někdo koupil ještě na pódiu."
s-19 Mezi věcnými cenami, které Veselý získal, zaujímaly čestné místo tři sochy.
s-20 "Byl to bizon, nějakej kovář a také ta žena, symbol Varšavy.
s-21 Uložil jsem je všechny do sklepa a jsou to čtyři roky, co jsem je prodal do jednoho muzea.
s-22 Chtěli ode mne také žlutý trikot vítěze.
s-23 Byl prožraný moly, měl jsem ho v garáži a občas jsem si do něho utíral ruce.
s-24 Vypral jsem ho, vyspravil a je v muzeu."
s-25 Veselý jezdil na zadním kole se čtyřkolečkem a vpředu měl později dvoupřevodník, který mu na kolo namontovali ve Švýcarsku.
s-26 Ale za těchto časů poznal doping.
s-27 "Někteří cizinci, kteří viseli v pelotonu jako mrtvoly, si patnáct kilometrů před cílem sáhli do kapsičky a najednou ožili.
s-28 Takže jsem s nimi ve spurtech míval někdy dost práce."
s-29 Slavný cyklista, stále plný energie a životní pohody, se ve svém sportu neangažuje.
s-30 Žije ze skromného důchodu a dvakrát týdně si přivydělává ve vrátnici Geoindustrie.
s-31 "To proto, abych měl na benzín," řekl.