Dependency Tree

wsj2431.cz

ProjectPCEDT

Select a sentence

s-1 Druhé kolo řeckých všeobecných voleb je stanoveno na 5. listopadu.
s-2 Pro ty, kdo doufají v obnovení třeba jen špetky normálních politických poměrů - vzhledem k nešťastným osmi letům Řecka pod autokratickým pseudosocialismem a následným tříměsíčním patáliím s vládou konzervativně-komunistické koalice - je tu aspoň jeden dobrý signál: Skandály, které stále obklopují bývalého ministerského předsedu Andrea Papandreoua a jeho poraženou socialistickou vládu, jsou jako mouchy bzučící kolem rozkládající se zdechliny.
s-3 Ve volbách v polovině června nedali Řekové jasný mandát žádné jednotlivé politické straně.
s-4 Prozatímní vláda, která vzešla z povolebního handrkování, byla v podstatě jen trochu víc než nešťastně počatý potomek ideologického mísení: středopravá Strana nové demokracie vedená Constantinem Mitsotakisem na straně jedné.
s-5 Na straně druhé takzvaná Koalice levice a pokroku - podivný a spíše zavádějící název pro fúzi prosovětské Komunistické strany Řecka a její eurokomunistické sestřenky Helénské levice.
s-6 Jednotící pouto tohoto levo-pravého nepodařeného spojenectví bylo prosté: PASOK (Papandreouova strana) jako společný politický nepřítel.
s-7 Okázalou metou byla likvidace vládní korupce, údajně na všech úrovních, ale hlavním cílem byl Papandreou a jeho nejbližší spolupracovníci.
s-8 Ve skutečnosti byla tato katarze potřebná celé dekády.
s-9 Když však došlo k redukci na pouhé heslo v zaujatých prohlášeních, proměnil se tento nápad v příslib útoku, zacíleného v prvé řadě na politický zisk, nikoliv spravedlnost.
s-10 Co se týče dlouho bublajícího řeckého skandálu kolem bankovní zpronevěry, hlavním žalobcem Papandreoua zůstává George Koskotas, bývalý majitel Bank of Crete a defraudant dle vlastního doznání, nyní pobývající ve vězeňské cele v Salemu, Massachusetts, odkud také vede spor v procesu o extradici, která by ho vrátila do Řecka.
s-11 Důvěryhodnost Koskotase je přinejlepším problematická.
s-12 bezpočet pohnutek, aby sváděl vinu na někoho jiného, a jeho svědectví bylo také shledáno méně přesvědčivé v řadě bodů.
s-13 Nicméně Strana nové demokracie a Komunistická strana uvádějí jeho tvrzení jako důkaz spoluviny PASOKu.
s-14 Mezi nezodpovězenými otázkami zůstává, zda Papandreou obdržel 23 milionů dolarů z ukradených fondů Bank of Crete a dalších 734 000 dolarů na úplatcích, jak se tvrdí; zda ministerský předseda nařídil státním úřadům uložit asi 57 milionů dolarů do banky pana Koskotase a potom vybrat úroky; a jaký měl PASOK podíl na 210 milionech dolarů, které Koskotas štípnul.
s-15 Dva bývalí ministři jsou tak silně zapleteni v Koskotasově aféře, že parlamentní poslanci PASOKu hlasovali pro jejich předání zvláštnímu soudu.
s-16 To, aby se vyhnuli parlamentnímu vyšetřování, ale zařídily miliony drachem, které nalil pan Koskotas do pokladny Nové demokracie.
s-17 Vyšetřování nakonec přineslo pouze podružné stopy a "indicie", které ukazují na PASOK, nikoliv však přesvědčivý důkaz.
s-18 Jako další se Řekové dozvěděli, jak jejich státní zpravodajská služba, EYP, pravidelně monitorovala telefonní rozhovory prominentních osob, včetně klíčových opozičních politiků, novinářů a členů kabinetu z řad PASOKu.
s-19 Navzdory přesvědčivým argumentům nebylo nikdy prokázáno, že Papandreou osobně nařídil či režíroval tyto odposlechy.
s-20 Ústřední slabina debat o "skandálech" vynikla zvláště pěkně, když se diskuse zaměřily na zbrojní zakázky a provize.
s-21 Koaliční vláda se snažila ukázat, že ministři PASOKu dostali tučné sumy za schválení nákupu vojenských letadel F-16 Fighting Falcon a Mirage 2000, vyráběných americkou firmou General Dynamics Corp. a francouzskou Avions Marcel Dassault.
s-22 Přirozeně nelze očekávat, že by si General Dynamics nebo Dassault komplikovaly další možné obchody tím, že by odhalily zaplacenou (či nezaplacenou)sumu různým řeckým úředníkům za poskytnuté služby.
s-23 Takže se zdá, že pan Mitsotakis a jeho komunističtí kolegové možná nechtěně pomohli panu Papandreouovi k morálnímu vítězství zadarmo: PASOK, vinen či ne, se teď může po celé zemi nechat slyšet, že celá aféra je honem na čarodějnice na Papandreouův účet.
s-24 I když samotné slovní kličky nepomohou PASOKu znovu získat moc, Papandreoua není radno nikdy podceňovat.
s-25 Nejdřív přišla jeho očekávaná kanonáda: Obvinil Koalici levice a pokroku, že zaprodala své levicové zásady, když se podílí na pravicovém spiknutí s cílem vytlačit PASOK a zmařit socialistický vývoj v Řecku.
s-26 Poté - aby podepřel svou věrohodnost u levice - nalákal některé menší levicové strany, aby kandidovaly do voleb pod hlavičkou PASOKu.
s-27 Také se nepřestával dvořit komunistům - z nichž mnozí se cítí zrazeni vznikem levo-pravé koalice - tím, že přivedl do PASOKu uznávaného kandidáta Komunistické strany.
s-28 Pro lepší vyváženost, a v naději na získání některých neloajálních hlasů středu, dokázal přitáhnout bývalého představitele Strany nové demokracie a známého politického nepřítele pana Mitsotakise.
s-29 A tak PASOK míří k volbám nejen se slabším zápachem skandálů, ale také s "pečetí souhlasu" představitelů jeho nejtvrdších žalobců.
s-30 Tyto volby jsou pro Řecko tak klíčové, že se v tomto zmatku ztrácejí i naléhavé státní záležitosti.
s-31 Například budoucí účast země v NATO zůstává nejistá.
s-32 Řecko musí také přepracovat hlavní části legislativy jako přípravu na cíle roku 1992 týkající se intenzivnější spolupráce v rámci Společného trhu.
s-33 Také řecké bilaterální vztahy se Spojenými státy si zaslouží pozornost.
s-34 Současná dohoda o amerických vojenských základnách v Řecku totiž vyprší v květnu 1990.
s-35 Jednání o nové dohodě byla zmrazena před červnovými volbami, ale čas běží.
s-36 Dalším důležitým bodem je vydání Mohammeda Rashida, palestinského teroristy, na kterého vydaly Spojené státy zatykač za bombový útok na letadlo Pan American Airways v roce 1982.
s-37 Řecké soudy rozhodly v Rashidově případu ve prospěch vydání, ale kauza čeká na konečné schválení příštího ministra spravedlnosti Řecka.
s-38 Zdá se, že si Řekové moc neuvědomují význam tohoto případu jako lakmusového papírku rozhodujícího o tom, zda Řecko bude či nebude hrát roli v mezinárodním úsilí bojovat proti terorismu.
s-39 To, že by PASOK vyhrál volby přímo, je nepravděpodobné: řecký tisk, který byl předtím celý nedočkavý, aby odbyl PASOK a jeho linii, se nyní s touhou po pomstě vrhnul na pana Papandreoua.
s-40 Přece jenom, možnost další narychlo spíchnuté vlády je moc reálná.
s-41 Pokud by se Papandreou stal hlavní opozičním lídrem, mohl by ochromit koalici vedenou konzervativci.
s-42 Také by mohl vynutit nové volby počátkem příštího roku tím, že by zmařil procedury pro volbu prezidenta republiky v březnu.
s-43 Nová demokracie zase jednou zoufale podcenila protivníka a spojila všechny své naděje s negativní reakcí vůči PASOKu, přičemž zapomněla dbát o jasný program či o usměrnění vnitrostranického hašteření.
s-44 A pan Papandreou?
s-45 Na této scéně se mu nesedí právě pohodlně.
s-46 Ale protože je nepochybně jeden z nejschopnějších matadorů, kteří se kdy brodili bahnem, je zřejmě mnohem moudřejší považovat ho jen za odstaveného na vedlejší kolej, ale určitě ne za zlikvidovaného.
s-47 Pan Carpenter, regionální dopisovatel National Review, žije v Aténách od roku 1981.

Text viewDownload CoNNL-U