EN | ES |

934

934


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

XI

Poměr Janův k sousedním knížatům saským nebyl, jak se zdá, obzvlášť přátelský, na čemž hlavní spoluvinu měly asi časté spory jeho a občanů kadaňských s Friedrichem ze Schónburku, poddanym onśch kniżat. !)

10. září 1471 psal Jan z Lobkovic kurfůrstu Arnoštovi a vévodovi Albrechtu Saskému stěžuje si, že vrchní v Scharfensteině zdráhá se mu vyhovéti v některých jeho požadavcích, a 14. října poslal k nim v téže záležitosti Siticha Zedtwitze jako svého vyslance.

V roce 1472 (18. srpna) obrátili se oni Kadanští, kteří byli před pěti lety ze svého rodného města vypovčdčni, k saským vévodüm s prosbou, aby se u Jana z Lobkovic za ptimluvili, aby jim vzhledem k míru uzavřenému v Německém Brodě dal za právo, při čemž popirali, že na výpravě křižové proti němu neměli účasti a jemu škody nečinili. Zda-li saští vévodové vyhnancům vyhověli, a potkalo-li se jejích zakročení s výsledkem, není známo. 8)

V roce 1474 byly nové rozmíšky se Sasy. Jakýsi Hegewald, který měl rozepři se saským ślechticem Gótzem z Wolfersdorfu, dal se pod ochranu pana z Lobkovic a činil z Kadaně výpady na svého protivníka; brzy byli tím oba pohraniční sousedé do sporu zapleteni. Lze se též dočísti o poddaných Jana z Lobkovic, kteří byli r. 1475 v Ehrenfriedersdorfé zajati, ale rukojemstvím se osvobodili, a rovněž o kamenických měšťanech, kteří se octli v zajetí Lobkovicově. 8. června t. r. upomíná Jan Hasi- šteinský Friedricha Planka, vrchního a horního soudce v Scharfensteině, o dluh přejatý ručením. 6. července psala saská knížata ze Schellenberku králi českému, že chtí obeslati ustanovený rok ve sporu mezi nimi a Janem Hasišteinským, při čemž též pře mezní o lesy a vodstvo u panství Wolken- steina porovnány býti měly. Avšak vyjednávání, bylo-li vůbec jaké, minulo bez výsledku, a 24. listopadu 1475 stěžoval si Jan z Lobkovic znova do opětovaných jemu a jeho bratru od Sasů škod a do odpírání smírné po- rady, v níž by tyto spory byly urovnány.

Asi bezprostředně na to následovalo zjevné vypuknutí rozbroje Janova se saskými knížaty, jimž se nabídl 6. prosince Beneš z Weitmůhle v Cho- můútově za prostředníka. Avšak teprve z listu krále Vladislava II. saským knížatům ze dne 10. března 1476 dovídáme se, že mezi stranami zjednáno bvlo příměří, a že si jim Jan z Lobkovic stěžuje do zajetí svého úředníka obéany gayerskymi.

U) Všecky zprávy, týkající se knížat saských, jakož i většina zpráv o Friedrichu ze Schůnburka, čerpány jsou z uvedeného již častěji spisu Friedricha Bernaua »Hassen- stein«. Bernau měl totiž v úmyslu vydati veliké dílo o českých hradech a zámcích, zejména z německého území v Čechách, a za tím účelem konal pilná studia, zvláště též v hlavním státním archivu drážďanském (Haupt-Staats-Archiv Dresden). S celého pod- niku sešlo však pro nedostatek podpory se strany obecenstva. Přes to vydal Bernau - které monografie, z nichž jest i řečená o hradu Hassensteinu. Obsahuje zejména důležité,

dosud neznámé zprávy o poměru pánů z Lobkovic ke knížatům saským. Str. 99 a násl. ') Bernau: Hassenstein. Str. 100.


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile