EN | ES |

354

354


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

198

lého roku rozdělených, kteréžto řeči slušně Zahrádkau duše jmenovány býti mohau... Vydáno nákladem Jana Albr. staršího Křineckého z Ronova. Jsou to dva veliké folianty; první díl vyšel v Praze u Matěje Pardubského r. 1615, druhý r. 1620 též v Praze u Ctibora Kbelského, jinák u tří Nedvědů. (Un. 54 B 16.)

1. díl. Předmluva jest věnována panu Janu Albr. staršímu Kři- neckému z Ronova a jiným pánům z Ronova. Jedná nejprve o stvo- ření světa, o rozdělení roku, o rozdílném počátku roku u různých národův; pak spisovatel oznamuje, že přede dvěma léty ohlásil v před- mluvě k výkladům adventním, že sebrány takové výklady na všecky dny celého roku a že je vydati míní, což jest mu nyní možno pomocí a nákladem pana J. Albr. staršího Křineckého z Ro- nova. Uvádí též část historie rodu pánů z Ronova dle Dubravia a Hájka.

Postilla počíná se výklady adventních řečí, které vyšly již r. 1613 (v. čís. 2.) ; jsou zde jen málo pozměněny. (1—150, 1. neděle adv. incl. Štědrý den); pak jsou výkladové řečí o narození Krista Pána (151—212), výkladové řečí masopustních k všedním dnům nařízených, (bez označení stran, Nový rok úterý masop.), díl postní řečí na každý den, nedělní i všední, vyšlý o sobě 1616 (2. vyd., v. čís. 1.) (popeleční středa Bílá sobota, str. 300.), kazání dvoje na slavnost vzkříšení Páně, na artikul pátý víry obecné křesťanské s obšírným výkladem epištoly na Hod Boží Velikonoční (301—324), kázání od velikonočního pondělí do soboty po Velikonocích (354), výklad řečí provodních (1. neděle provodní sobota po 6. neděli provodní; 602), na den seslání Ducha sv., a koneéóné kázání od pondělí do soboty po sv. Duchu ( 656).

2. díl obsahuje kázání na všecky dny od sv. Trojice do ad- ventu. Předmluva jest velmi zajímavá. Napsal ji kněz Jan ARozacius Hořovský, správce církevní u sv. Mikuláše v Menším Městě Praž- ském, a vénoval ji ,urozenému pdnu J. Albr. staršímu Křineckému z Ronova'. Rozacius vykládá, jak pracně a nákladně před vynalezením tisku knihy se dostávaly. Připomíná, co jest zaznamenáno v českých kronikách o deskách zemských. Králové a knížata nešetřili nákladu na vydávání knih, tak na pi. Ptolomeus, slavný král Alexandrinský, vydal prý na přeložení Zákona Božího Starého z židovského jazyka do řeckého dvakráte sto tisíc zlatých (!); k překladům písma sv. při- pomíná též, že prý sv. Jeronym přeložil bibli z řečtiny do Dalmac- skýho, aneb Slovencskýho jazyku. O císaři Karlu Velikém praví, že


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile