EN | ES |

354

354


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

196

znaky jejich kázání. Hlavním základem jejich výkladů byla morálka. Nebyli však oblíbení u lidu, neboť mluvili většinou jen k učenému posluchačstvu.

V protestantském Německu nastala pro kazatelství lepší doba v posledních desítiletích století 17., zvláště působením Spene- rovým. Spenerovy hlavní požadavky byly, aby byla kázání biblická, netoliko co do látky, ale i co do formy, aby se ukázalo, jak se pravdy vtextě obsažené užiti k užitku posluchačstva, aby se kazatel řídil potřebami svých posluchačův, a aby měl zřetel více k nevzdělaným, kterých je více než učených. Vliv Spenerův byl veliký, zvláště když theologické učení na universitách se zlepšilo.

To jest všeobecný ráz kazatelství 17. století. (Dle Rotha.)

Též v českém kazatelství doby dogmatika a polemika jest základem kázání. Jest to odkaz z 16. století. Vypovídáním nekato- líků po bitvě bélohorské se polemika jeSté více pfiosttila. Protireformace katolická byla zahájena. Nastalo též ničení knih nekatolických, zvláště náboženských. Na . dne 5. ledna 1626 byl poslán od nejvyšších úředníků zemských Janu z Tulechova, J. M. C. rychtáři, přípis do Kutné Hory, v němž se mu poroučí, aby se pátralo po kacířských knihách, zvláště po nekatolických biblích, postillách, kancionalech pikartských, žalmech a pod., a aby majetníkům takových knih kázal je přinášeti na rathouz a odváděti patribus S. J. (Ó Ó M. 1893 str. 268.)

Tou dobou mizely ovšem postilly nekatolické, za to katolické se množily. Mnoho nekatolických knih českých bylo v době vytištěno v cizině, v Německu, kamž se uchýlili mnozí čeští exulanti.

Podáme ukázky nejlepších českých postill nekatolických, které vyšly před dobou pronásledování ve stol. 17., a které vyšly v době pronásledování u exulantů; pak počneme probírati po- stilly protireformační, katolické.

Z kazatelů evangelických století 17. před r. 1620 vyniká zvláště Václav Slovacius Turnovský. Byl vychován v nauce Lutherové a sklédal spisy ve smyslu Lutherove. (4 1616.) (Jir. II, 233.) (Jg. 216.) Jeho činnost literarní byla veliká. Vydal mimo mnohá kázání výklad celé bible práce to důkladná, obrovská.

Postilly Slovaciovy :

1. Díl postni vejkladûv řečí celoročních, vzatych s písem zákona obojího, Starého i Nového, činěných od kněze Vácslava Slovacya, správce církve Páně v mésté Rozdalovicích . . . Vytištěný v impressí urozeného Pána pana Henyka z Waldštejna na zámku Do-


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile