EN | ES |

268

268


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

22

ho kaplana, jest nasnadě, že tam byly spolu s listinami chovány též relikvie. Dnes již nelze říci, zdali Jindřich VII. vzal s sebou do Italie spolu s říšským pokladem celý říšský archiv, jehož nepatrnou částí jsou právě pozůstatky v Pise, čili nic.

Ficker'?) a později též Seeliger'*) se domnívali, že král Jindřich VII., odevzdávaje synu Janovi říšské vikář- ství v Němcích, vydal mu též ony archivní pomůcky, jichž sám nepotřeboval. Ficker nedovedl pochopiti, proč Jin- dřich VII. vzal s sebou do Italie množství starších listin, jichž naprosto nemohl potřebovati; přičítal tudíž vinu na tom nedbalosti a libovůli kancelářských úředníků. Úsudek ten ovšem není nijak lichotivý pro říšskou kancelář a ne- charakterisuje nikterak růžově tehdejší kancelářský řád a pořádek. Jestliže však považujeme listiny ty za sou- část pokladu, nikterak nás nepřekvapí, že je panovník vzal s sebou do Italie.

Ještě značně pozdě ve středověku a to v dobách, kdy Eneáš Sylvius Piccolomini, pozdější papež Pavel II., psal svá historická díla, byly archiv a poklad považovány za totožné pojmy. Jeho »Historia Friderici« uvádí, že král Fridrich III. roku 1452 přikázal, aby mu byly říš- ské insignie přineseny »ex archivis Norimbergensibus ad se deferri curaverat«.'*)

Německý říšský archiv se stal patrně obětí nějaké katastrofy. Dnes ještě nejsme s to podati přesnější zprávu o jeho osudech, neboť byl zahlazen takřka beze stopy. Podobné archivní katastrofy však nejsou nikterak řídké.

O podrobnostech, jak zanikl starší papežský archiv a bibliotéka, se rozcházejí mínění badatelů.) O archivu uherských králů víme již dnes, že nebyl rozchvácen Turky

73) Ficker, 1. c. str. 153,

7^) Seeliger, l. c. str. 441.

75) Aeneas Sylvius Piccolomini, Historia Friderici. (S. S. rer. Germ. e. praef. Schilteri 1702), str. 80.

79) F, Ehrle, Die Frangipani und der Untergang des Archivs und der Bibliothek der Pápste am Anfang des 13. Jahrhunderts. Mélanges Chatelain, Paris 1910, str. 448—486.


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile