EN | ES |

268

268


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

127

postoloprtské listiny dostaly do českého korunního archi- vu podobně jako jiné listiny klášterních archivů teprve ve vídeňském dvorním a státním archivu při provádění archivní koncentrace listin.75) Ostatně lze snadno dokázati, že obě listiny byly již ve druhé polovici 18. století cho- vány spolu s jinými listinami českého korunního archivu u zemských desk v Praze, odkudž byly potom odeslány roku 1773 do Vídně.

Zabýváme-li se podrobněji osudy obou exempčních listin postoloprtského kláštera, dospějeme k jasnému po- znání, že obě listiny byly již ve 14. století uloženy v ar- chivu české koruny. Událo se to tehdy, když císař Karel IV. koupil od benediktinského kláštera postoloprtského osadu Voč.) Karel IV. totiž vyměnil dne 17. října r. 1357 dvorec v Libočanech a několik mlýnů na předměstí a v okolí žateckém i s příslušenstvím za osadu Voč a voč- ské proboštství, jež odedávna náležely postoloprtskému klášteru. Listina o této směně zboží, vydaná opatem Dětřichem a konventem postoloprtského kláštera, jest po- dnes uložena v archivu české koruny.)

O listinách, svrchu uvedených, jež byly vesměs adre- sovány »cizím příjemcům« a nikoliv českým králům, ne- ize zajisté tvrditi, že se dostaly do českého korunního

dáváme ani stopy. Miscellanea historica regni Bohemiae. Decadis I., Liber VI., Appendix V. »De Archivis Sacris Bohemiae«, str. 111: »Coenobii Portae Apostolorum literas arbitror periisse; nullibi vesti- gium earum deprehendi.«

75) Jako na . listina krále Václava I. ze srpna roku 1240. Koss, Katalog 2, 1. c. str. 13, čís. 7.

76) Voč leží nad řekou Ohří u Klášterce v Čechách při cestě ve- doucí do Karlových Varů.

7?) Repertorium XII. A (archivní pomůcka čís. 389), čís. 525. Otiskl ji L. Schlesinger, Urkundenbuch der Stadt Saaz bis zum Jahre 1526, (Stádte- und Urkundenbücher aus Bóhmen IL), 1892, str. 25, čís. 88.. Tenkráte také, to jest roku 1357, obdržel Karel IV. od opata kláštera postoloprtského spolu s listinou o směně zboží i obě listiny exempční, týkající se osady Voče. V archivu české koruny zůstaly pak obě i tehdy, když Karel IV. dne 7. června r. 1360 připojil osadu Voč s příslušenstvím ke hradu Hauenšteinu, jejž vyňal z cúdy loket- ské a odevzdal Dětřichovi z Portic. V. J. Nováček, Dětřich z Portic, přední rádce Karla IV. (Časopis Musea království Ceského LXIV), 1890, str. 507. Ke hradu Hauenšteinu náležela osada Voč do roku 1587.


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile