EN | ES |

268

268


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

13

hromady toliko část dějin spravnich.'*) Navazuje na to, soudil nedávno Viktor Lowe v praci o německém archiv- nictví, že »ve všech obdobích německých dějin do 19. století včetně byl archiv vždycky součástkou kanceláře anebo registratury.«?) Müller byl v$ak jiZ nucen vyslov- upozorniti, že z archivních řádů Karla Velikého a Lud- víka Pobožného nelze seznati, byla-li oddělena běžná agenda kancelářská od archivu v užším slova smyslu.)

Učení o spojitosti archivu s kanceláří, jež všude na- bylo vrch, podporoval též podnes všeobecně uznávaný etymologický výklaď slova archiv. Jakkoliv Lóher nena- darmo zdůrazňoval, že původ slova archiv jest poněkud zahalen rouškou temnoty jako staré archivy vůbec, přesto věřil, že Římané převzali slovo archivum z řečtiny; převzali prý je buď ze slova exeo» starodávny, anebo ze slova dęxsiov, což znamená radnici anebo vůbec dům, v němž se scházeli náčelníci města.) Miller však měl již za jisté, že slovo archi v u m = =dgzsiov, a Że bylo odvo- zeno z řeckého slova dexů, jež znamená úřad, dále místo, kde se úřad vykonával a konečně též místo, kde byly chovány úřední záznamy. Pravděpodobně prý, ne-li dříve tedy v době, z níž se nám zachoval prvý jeho doklad. znamenalo již v přeneseném smyslu sbírku úředních písemností; stalo se tak velmi dávno, patrně v prvých le- tech císařství, ne-li dokonce již v dobách republikán- ských.) Groh, přidávaje se k výkladu, že slovo archi- vum vzniklo obměnou ze slova archium == doyiov t. ij. úřadovna, úřední sídlo, úřední shromaždiště, přece jen do- znává, že ve významu našeho archivu se ho užívá teprve velmi pozdě, v prvých stoletích našeho letopočtu.)

18) Otto H. Stowasser, Das Archiv der Herzoge von Osterreich. Mitteilungen des Archivrates. III. Band, 1 Heft (1919), str. 25.

19) Victor Lówe, Das Deutsche Archivwesen. Breslau, 1921, sir. Tio Herm. Müller, Von Bibliotheken und Archiven. Leipzig, 1925, ser S Franz Lóher, Archivlehre. Paderborn, 1890, str. 27.

?) Herm. Müller, 1. c. str. 58. Srov. Murrayiüv a Skea- túv veliký historický slovník anglický I., str. 435: dexetov = magi- sterial residence, public officesdoxúd goverment.

23) Vladimír Groh, Archivy u Rekú a Římanů. Časopis archivní školy. II., 1924, str. 11.


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile