EN | ES |

1094

1094


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

312 "U. XXV. Listiny pdniw Jana a Vojtěcha z Pernsteina

132. Vojtěch z Pernštejna pohání Hynka Pětipeského z Krásného Dvora a na Peruci ze dvaceti tří kop gr. čes. dluhu spravedlivého Hrůzovi z Kunštátu, poddanému jeho, povin- ného. Sabbato ante purifie. beatae Mariae Virginis [1. ünora] 1522.

Týž (V. z P.) pohání Ludvíka Zajímače z Kunštátu a na Klášteře ze čtyřiceti hřiven z každé hřivny ze 32 gr. čes. dluhu jeho poddanému Valentovi z Kunštátu spravedlivě po nebožtíku Hynkovi Bočkovi z Kunštátu pozůstalého. Dat. u. s. (Zbytky knih komor. soudu z l 1522—94 v Mus. kr. Gesk.)

133. Ludvík Zajímač z Kunštátu vkládá ve dsky Janovi z Pernšteina ves Valči, Vilé- movice, Pleščice se vším příslušenstvím. Jan Plzák Starší ze Zdenína a Vilém z Vickova jménem jiných rukojmí za Víta z Kralic vkládají Janovi z Pernštejna ve dsky zemské městečko Mohelno s některými vesnicemi. Václav z Lomnice vkládá ve dsky zemské Janovi z Pern-

šteina zboží své ve vsi Tasovicích, Hodoníně a Újezdku. Jan z Pernšteina vkládá ve dsky zemské Václavovi z Lomnice ves Jedov s 2 mlýny. Zápisy staly se při soudu zemském

v Brně držaném 3. března 1522. (D. Brn. kvat. XVI. f. 4. 6.)

134. Král Ludvík na cestě své do Čech když z Brna vyjel, uvítán byl za Polnou na pomezí českém Lyem z Rožmitála a Vojtěchem z Pernšteina v čele veškerého skorem panstva, velikého počtu rytířstva, Pražanů a jiných měst. 1522, 22. března. (Palacký: Děj. nár. česk. V., 2., 405.)

135. Smlouva mezi Janem z Pernšteina a Jiříkem Bošovským z Polanky, vedle kteréž Pernštein při každém vinobraní na horách Bojanovských odváděti 60 věder vína jmeno- vanému Bošovskému, kteréž dskami zemskými na týchž horách zapsané . V Brně v sobotu před sv. Matoušem ap. [20. září] 1522. (Arch. městský v Brně, cod. Pernst. 132. f. 238. b.)

136. Smlouva a narovnání mezi Janem z Pernšteina a knězem Janem kanovníkem Brněnským, jako pánem podacím fary Pohořelické, o spravedlnost k desátému dílu a k trhovému v městečku Pohořelicích, k desátku obilnému na gruntech Pohořelických a Němčických; což se dvou lánův, kteréž faráři Pohořelickému příslušely, dotýče; o zatopení louky velké farářské ; o nějakou ulici a sedliska pustá v témž městečku; o les, kteréhož farářové Pohořeličtí užívali; o lovení ryb v řece Jihlavě, o sdělání vinohradů na hoře Radlické sc. V Brně 1522, ve středu po sv. Mauritiu (24. září). Arch. měst. v Brně, cod. Pernst. 132. fol. 221. (b.))

Takovou smlouvu a narovnání potvrdil král Ludvík listem na hradě Pražském v středu po sv. Lucii (17. prosince) l. 1522 daným. Dne 10. ledna (v sobotu po Třech králích) l. 1523 potvrdil tuže smlouvu kněz Stanislav biskup Olomoucký. (Tamže 223 a 224.)

137. Smlouva, vedle kteréž Jindřich z Lichtmburka, Zikmund z Ludanic, Wolf Hazl z Nové Vsi, jako rukojmí Jana a Hynka z Ludanic, prodali Arklebovi z Bozkovic a Janovi z Pernšteina zámek Jemnici s městem Jemnicí se vším příslušenstvím, kteréž zboží jest statek zápisní královský, za 14.000 (D &. Na Tfebíti ve é&tvrtek po sv. Simoni a Judu (30. října) 1522. (Arch. městský v Brně, cod. Pern. 132. fol. 229.)

128. Jindřich z Lichtmburka, Zikmund z Ludanic, Wolf Hazl z Nové Vsi, jako rukojmí statku Jana a Hynka bratří z Ludanic, prodali městečko Jaroměřice, ves Vohrazenice, ves Příložany, a vsi k faře Jaroměřické příslušející Lažany, Popovice oc Janovi z Pernèteina a k věrné ruce Vojtěchovi z Pernšteina za 4700 (f gr. česk., načež dán list správní. Na


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile