EN | ES |

1094

1094


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

z roku 1545. 483

Co se dotejce schazeni mistri do cechu, każde suchć dny obesláni býti mají; a při tom obeslání, kterak které obilí platí ten čas, rýž neb pšenice, a kterak by se veliký chlíb z toho obilí na ten čas péci mohl, to spravedlivě rozvážiti a vohledati s radú ouředníkuo a starších téhož města, tak aby se každému bohatému i chudému při tom dálo, a oni také aby nadarmo nepracovali. Jestliže by který z mistruo, když se obešle, do cechu nepřišel, a obeslání jej doma zastalo, a on neoznámil by cech- do cechu položil a k tomu aby trestán byl, jakž zřízení ukazuje; a týž při schůzi jedenkaždý dáti do cechu puol groše bílého k potřebě cechovní.

Co se řemesla dělání dotejče, kdož by koli buď z cechmistruo aneb mistruo z čeho spravedlivou vinu dáti mohl v řemesle, při tom cechmistři a mistři každý straně spravedlnosti jeho udělati mají. Kdož by z mistruo jeden druhého bez příčiny nehodně haněl a zvláště v řemesle posměšně před lidmi, kdezkoli v tom osvědčen byl a jemu to k potupě činil, ten trestán býti kázní městskou a pokutu položí do cechu tak, jakž by cechmistři, mistři za slušné usoudili, osob nepřijímajíc.

Který by z mistrů svývolnej byl a od cechmistruo jsa jednou i druhé trestán, poslušen býti nechtěl, ten aby pokuty propadl puol kopy grošuo a k tomu městskou kázní aby byl trestán; a tej pokuty aby bylo polovici na cech a polovice na obec.

Item, kdož by se nevyućil řemeslu řádně, ten žádnej aby mezi nimi nedělal ani čeledi choval. A pakli by který tovaryš, kterýž by se řádně v cechu vyučil řemeslu a u takového by dělal, ten aby od jinejch fedrován nebyl, kdež řemesla pekařská pořádek mají.

Item, mistři též toho pilni býti mají, což se dotýče chleba pečení režnýho a pšeničného, při tom aby každý mistr toho potřebu měl bez útisku a nedostatku obce. A jestliže by od slunce vejchodu do západu při pekařích který ten nedo- statek chleba našil [sic], ten cech aby propadl puol kopy grošuo na vobec a k tomu kázní městskou aby trestán by).

Co se dotejče v frejunk v outerý a v pátek počnouc od slunce vejchodu do poledne, aby lidé, kteříž by chtěli svobodu míti režnej chlíb pecnovej též na ten trhový den, totiž v outerý a v pátek dopoledne, svobodu aby měl[fi]. Než co se dotejče frejunkuo v jarmark, ten svobodu míti každý prodávati, péci chlíb režnej, pšeničnej, koláče jakékoli a kdo chce, než jinej čas nikdy, než v outerej a v pátek dopoledne chléb pecnovej; a při pekařích, kterejž by vedle pořádky toho aneb jiného týhodne pekl, mají zuostati koláče, vdolky a chléb bílej všelijak připravenej; než toliko se chléb pecnovej režnej pouští v outerej a v pátek dopoledne. Pakliž by se kdo v tom nezachoval, ten upadne v pokutu JMti pánu podle rozeznání ouředníka na ten čas usazeného.

61*


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile