EN | ES |

1094

1094


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

z roku 1529. 341

233. Ve zprávách o jednání sněmu v Brně drZaného 1. 1529, 10. září uvedeno: Zu morgens hebt Herr Vojtěch von Pernstein als ein Sendbot zu allen Ständen diesi und viel mehreri Red. dass ihm Sein Mt amb meisten von gemeiner Landschaft Nutz, Eher und Gut geschickt, und das Land ahn einem Hauptmann nicht sein mag, so wollt sein Mt. das Land versehen. War wuhl, dass Sein Mt. den Herrn von Pernstein aus den Ursachen, die er Sr. Mt. zu Budweis furgezählt, des Ambts frei gesagt, nichts weniger befohlen, er soll mit ihn handelo auf das best, dass er das Ambt verseh, bis dass Sein Mt. in das Land quemb. Und darumben von Stund an bei seinem Haus abgesessen und nach Befehlich gehandelt, und die Tag ahn Unterlass sollici[tie]rt und viel Ursach erzählt, eins dass er ein genádigen Herrn an kun. Mt. haben, der Landschaft guts in der gefährlichen Zeit thuon mag, sich und aller Inwohner des Lands, bis dann ein ander, der des Ambts nicht leisten bewahren, sicut decet oratorem persuadendo. (Ms. knih. hr. Waldšteina v Duchcově. Paměti st. Brn. f. 132 b.)

234. Smlouva, vedle kteréž Smil z Doubravice a na Osovém směnil tvrz Osové se vším příslušenstvím Janovi z Pernšteina za vsi Valče, Vilémovice, Plešice se vším příslušenstvím ; načež ještě Pernštein přidati Smilovi 4700 zl. V Brně den povýšení sv. Kříže (14. září) 1529. (Arch. měst. Brn. cod. Pernst. 132. fol. 274.)

L. 1530, 3. května (v outerý po sv. Filipu a Jakubu) dal Smil z Doubravice na hrad Osov list správní Janovi z Pernšteina. Na Osovém.

L. 1530, 19. září (v pondělí po sv. Lidmile) prodal Jan z Doubravice na Hrutovicich všechen díl statku svého Vosovského, kterýž se mu byl dostal od bratra Smila z Doubravice, Janovi z Pernšteina za 4000 zl. Na Mezeříčí. (Tamže 304. a 308.)

235. Jan Tamchyna z Doubravice, hejtman a správce všech statkův Vojtěcha z Pern- šteina, kvituje měšťany Nového Města ze 100 (f gr. míš., kteréž jim byly Vojtěchem z Pern- šteina zapůjčeny k jich živnostem. Na Pardubicích po 11.000 panen [23. října] 1529. (Orig. arch. Nov. Města nad Metují.)

236. Ve zprávě o jednání krále Ferdinanda se stavy markrabství Moravského ve Znojmě, kamž 4. listopadu 1529 přibyl a kdež za příčinou nebezpečí od Turka s nimi jednal, jaké opatření by učiněno býti mělo, odpovídal na přednešení královské Vojtěch z Pernšteina, jako nejvyšší bejtman. (MS. v knih. hrab. Waldst. v Duchcově. Pam. st. Brn. f. 382.)

237. Jan z Pernšteina osvobozuje lidi své Oplocké od platu ze dvora, od robot dvorských, od berně královské, od hlásky na Tovačově sc. Na Prostějově 1529, 1. prosince.

My Jan z Pernšteina a na Helfenšteině hejtman markrabství Moravského i z svými erby i budoucími potomky, pány Tovačovskými, vyznáváme tímto listem přede všemi, kdež čten nebo čtouci slyšán bude, že znamenavše chudobu a obtížnost lidí svých Oplockých, věrnejch našich milejch, tuto jsme s nimi milost učinili a tímto listem činíme, aby tím lépe a dostatečněji pod námi seděti mohli, smlouvu tu, kterouž jsme s nimi učinili o dvůr náš, kterýž při vsi Oplocanech máme, tak že nám na každý rok z toho dvoru puol čtrnáctý kopy groší a patnáct groší bílejch platiti mají Při každých vánocích na budoucí časy oni i potomci jich, také z robot dvorských


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile