EN | ES |

1094

1094


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

z roku 1521. 309

126. Haiman Krusina z Lichtmburka přiznal se, že jest dlužen 3288 [В gr. Cesk, Vojtéchovi z Pernêteina, v kterémž dluhu postoupil jemu celého práva svého, kteréž k - dictví, k hradu Žampachu, k polovici městečka v Žamberce s platem, což k polovici pří- sluší, k polovici městečka v Chocni s platem i k vesnicím náležitým. V outerý po sv. Urbanu (28. kvétna) 1521. (DZ. 84. C. 4.)

Ve stfedu po sv. Urbanu (29. května) 1521 přiznal se týž Krušina z Lichtmburka před úředníky pražskými, že takové právo svrchu dotčené spraviti Vojtěchovi z Pernšteina dědinami svými. (Karlšt. D. č. 4. f. K. 16. (b).)

127. Jakub Kobík z Opatova prodává tvrz Majetín se dvorem a se vsí Majetínem a Bolelicemi Janovi z Pernšteina za 2500 a 250 kop gr. česk. Rukojmí byli: Jakub Šarovec z Šarova, Jeroným Barský z Barště, Jiřík z Kokor, Martin ze Stvolové, Zdeněk Konický z Šva- benic, Jiřík ze Zástřizl. Na Majetíně v neděli před sv. Bartolomím [18. srp.] 1521. (Orig. perg. s visut. peč. v arch. zám. Tovač.)

Dne 19. srpna téhož roku učiněna byla smlouva Adamem z Bačkovic na Polici, Jaro- slavem z Sezenic, úředníkem na Tovačově, Jindřichem z Kokor, otom prodeji, kdy mají peníze býti složeny a co se platu z lidí, rybníků sc dotýče. V Prostějově v pondělí před sv. Bartol. [19. srp.] 1521. (Orig. pap. s 3 peč. v arch. zám. Tovač.)

128.

Vilém Kostka z Postupic prodává Vojtěchovi z Pernšteina hrad Chlumec se vším příslušen- stvím za 20.000 (| gr. č. 1521, 3. listopadu.

Vojtěch z Pernšteina a na Pardubicích, nejvyžší hofmistr království Českého, s jedné a Vilím Kostka z Postupic z strany druhé přiznali se před úředníky Praž- skymi, że jsou mezi sebou takovüto smlúvu učinili; kteráž slovo od slova takto na- psána stojí:

Léta Páně tisícího pětistého jedenmecítmýho v pondělí po Všech svatých stala se jest smlúva, trh jistý a dokonalý mezi Vojtěchem z Pernštejna a na Pardubicích nejvyžším hofmistrem království Českého, s jedné, a Vilímem Kostkú z Postupic a na Chlumci z strany druhé, a to taková a takový, že jest prodal již psaný Vilém zboží a dědictví své nadepsanómu hofmistrovi: hrad Chlumec se vsim jeho příslušenstvím, s městečky a vesnicemi a s dvory kmecími, s platem, s dědinami, s robotami, s kurmi, s husmi, s krčmami, s mlejny, se cly, s vinicemi, s šafránicí, s lidmi osedlými i ne- osedlými, s ospy, s lesy, s lukami, s řekami, s pustinami, s pastvinami, s struhami, s kostelnimi podacimi, s haltery, s rybníky i se všemi vodotočinami, i to všecko, což jest tu sám měl a držal, tak jakž v rejstrách dotčeno jest, kteráž jest na též zboží a dědictví týž Vilém jemu hofmistrovi vydal, a již jmenovaný Vilím ta zboží a dědictví své nadepsanému Vojtěchovi z Pernšteina, dědicům a budoucím jeho prodal za dvatceti tisíc kop grošův pražských českých ku pravému dědickému držení a uží- vání celým a plným panstvím, i se všemi zvolemi a užitky, jakož jest toho někdy Zdeněk Kostka z Postupic, otec téhož Viléma, a týž Vilím po něm v držení a užívání


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile