EN | ES |

Facsimile view

838


< Page >

Rozdělení knihy. Pismo. XI

Na I. stránce složky první jest zapsán záznam o založení této knihy půhonné dne 22. bfezna 1407. Další stránky 2 a 3 byly snad zůstaveny pro rozličné písafovy poznámky, ale zůstaly pak nepopsány. Záznamy o půhonech začínají teprve na zadní stránce 2. listu první složky, který jest označen: pag. 4.

Rozdělení druhé knihy půhonné shoduje se s rozdělením, které bylo provedeno již v první knize půhonné podle vzoru stejného druhu knih desk zemských. Záznamy jsou roztříděny na 17 oddílů podle pořadí písmen abecedy A4—V (kromě písmen Ga К), z nichž každému byl předem přidělen jistý počet listů. O tom, do kterého z těch od- dílů ten který záznam o půhonu býti zapsán, rozhodovalo začáteční písmeno křest- ního jména původova. V každém oddílu pak jsou záznamy seřaděny ovšem chrono- logicky, tak jak žaloby po sobě přicházely. Aby se v knize mohlo snadno hledati, byl na pravém kraji prvního listu každého oddílu přilepen úzký pergamenový prou- žek vyčnívající z knihy ven a na něm napsáno příslušné písmeno. Lístek s písmenem A byl přilepen na listu str. 3/4, B na I. str. 35/36, C' na 1. str. 63/64, D na 1. str. 109/110, E na 1 str. 141/142, F na 1 str. 173/174, H na 1. str. 209/210, J па 1. str. 207/258, L na '. str. 301/302, M na I. str. 333/334, N na 1. str. 265/366, O na 1. str. 401/402, P ma |. str. 129/430, R na |. str. 465/466, S na I. str. 499/500, T na l. str. 529/530, Vi W na |. str. 561/562. Mnohé z těchto lístků jsou utrženy a ztraceny. Některým písmenám byl pře- dem přidělen větší počet listů, než bylo potřeba, kdežto u jiných písmen byl počet půhonuů tak veliký, že přidělený počet listů nemohl postačiti. V takových případech bylo další pokračování půhonů téhož písmene zapisováno do jiného oddílu, v němž zbývaly přebytečné nepopsané listy. K tomuto pokračování bylo ovšem zvláštní po- známkou výslovně odkazováno. Písmeny, v nichž se podle zkušenosti očekávalo málo záznamů, nedostaly svůj vlastní oddíl a jména jimi začínající zapisována do od- dílu příbuzné písmeny. Tak půhony osob, jejichž jména začínala písmenem G, zapiso- valy se do oddílu A, podobně jména začínající písmenem К do oddilu C a pühony vložené původy, jejichž jména začínala písmenem Z, zapisovány pod S. Na zadní straně předposledního listu jest nápis Notantur memorialia, z čehož se poznává, že tato stránka byla určena k zapisování pamětí úředničích, pro něž pak zbývaly ještě obě strany následujícího posledního listu knihy.

Písmo zápisů této knihy jest gotická kursiva anebo kancelářská kursiva, kterou se v XV.stoleti v našich zemích psalo. Nezřídka písař zapisoval tak zběžně, že tvary písmen jsou zkomoleny, z čehož se poznává, že záznamy byly namnoze zapisovány současně při jednání. Jenom někdy zapisoval si písař hned při jednání předběžný - znam do své příruční knihy a teprve dodatečně jej přepsal do knihy půhonné. Jednot- livé stupně jednání, byť i nebyly od sebe časem příliš vzdáleny, lze při delších - znamech tu s větši, jindy zase s menší zřetelností rozeznati většinou také již i na prvni pohled podle měnící se barvy inkoustu i když jest celý záznam psán jedním pisařem. V záznamech o přích, o nichž se jednání táhlo po delší dobu, jsou části po- zdější nejednou psány také jinými rukami.



Text viewManuscript line view