EN | ES |

Facsimile view

821


< Page >

490 B. XIV. Artikule cechů Pražských

města Pražského, známo činíme tiemto listem přede všemi, před nimiž čten nebo čtúce slyšán bude, že předstúpivše před nás do plné raddy naší starší a mistři ře- mesla klobúčnického, spolusousedé a obyvatelé naši, nás s pilností jsú žádali a usta- vičně starali, abychom jim k některým artikuluom a kusóm k jich řemeslům užiteč- ným a příslušným, o kteréž jst se oni jednostajné sami svolili; naše povolenie da- düce je schválili a pro zachovánie řádu v témž řemesle listem přivěšením pečeti naší tvrdili a upevnili.

Z kterýchžto zajisté kusóv ot nich jednostajně svolených první jest tento: Ktož by kolivěk v jich řemesle chtěl se mistrem posaditi, aby přijímal tělo a krev pána Ježíše Krista posvátně pod obojím spósobem, a v tom aby se sku- tečně okázal.

Druhý, aby list řádného splozenie a zachovánie svého odtud, odkudž jest rodem, přinesl, a potom aby sobě dobyl městského práva.

Třetí, ktož by měl do jich řemesla a cechu za mistra přijat býti, ten aby před mistry řemeslo své okázal, bobrový klobúk dobrý, druhý zaječí hřbetový a s obü stranü vlasity, а К tomu klobúk kadeřavý dobrý mužský, item buoty, plst ševcov- skü. A když to všecko okáže, což jest svrchu jmenováno, a mistři toho po- chválé, tehdy od mistruov do cechu přijat bude, a k tomu aby přístupného dal patnáste grošuov bielých.

Čtvrtý, ktož by kolivěk falešné dielo prodával, aby starší, kteří nynie jsú nebo potom budú, to dielo ohledali podlé přísahy své, a při tom ohledání aby byli najméné jeden z starších z Starého města a druhý z starších z Nového města a po dvń z mistruov obecních, a to buď v jarmark neb krom jarmarku. Jestli pak že by při tom ohledání co falešného nalezli; vezmúc pacholka páně richtářova, aby to diclo falešné bylo pobráno, a več páni Jich Milost s staršími obrátie to dielo po- brané, tak aby sc stalo. Kdoż by zavíral zaječí vlas sám kromě bobru, to by byl faleš.

Pátý, aby žádný do těchto měst řemesla klobúčnického nevezl na klo- büéníky v méstech těchto, krom v jarmark toliko.

Šestý, aby žádný, ktož s nimi cechu nemají, žádných klobúkuov hostinských ani jich od hostí kupovali ani zde jich prodávali, krom v jarmark; pakli by kto chtěl v tom své vuole užívati, to aby bylo na pány jich milost vzneseno.

Sedmý, o miesta aby bylo losováno, buď na Starém neb na Novém městech, každý jarmark, a tak aby stával každý na svém miestě do jiných pořád zběhlých jarmarkuov, pod pokutú libry vosku, ktož by se tak nezachoval.

Osmý, aby žádný podkoteční, kteříž klobúky předávají a svá miesta mají, mezi námi nestśvali, ani dvi miest drZali, nez aby při svých krámiech a na svých strážech prodávali, a to toliko kromě jarmarku.



Text viewManuscript line view