EN | ES |

Facsimile view

821


< Page >

2 let 1452 a 1453. 465

23. Svědectví o barvířích a měšečnících. 1453, 20. června.

Testamentum bursificum contra coloratores.

Křištan, Mikuláš a Hanuš rukavičníci, měštěné Star. m. P. přísežní, ode všeho řemesla k svědectví vydaní, purgmistra Staroměstského poslem obesláni i panským rozkázáním vyznali jsú jednostajně, že barvieři Staroměští i Novoměští, nemajíce žád- ného cechu, prosili jich, aby je do svého cechu přijeli, a oni to učinili k jich prosbě. Tu barvieři uprosivše sobě podružstvie, i chtěli býti hospodáři; neb najprvé zašli jsú s jircháři, sahajíce jim v jich právo, potom s měšečníky opět na jich svobodách a právích proti majestatuom ciesafskym jim pfekáZejíce; a tak pro tu jich svévolnost rozděleni jsú od cechu, aby jircháfuom a méseénikuom proti jich právuom a svo- bodám nepřekáželi; a na to jsú ukázali před pány výpisy ortele i umluvy z knih pánuov Staroméstskych. Actum f. IIII. ante festum S. Johannis baptistae anno dom. MCCCCLIII Johanne Mecz mgro civ. existente.

Václav Mrlík, Jan od páteřuov i jiní starší přísežní kožišníci, měšťané Nov. m. P. usedlí a viery hodní, vysláni a vydáni jsúce ode všeho téhož řemesla kožiš- nického, tak jsú vyznali jednosvorně a jednostajně, že to mají dobře v své paměti, že jsú měšečníci Novoměští zdejší vstuhy svobodně prodávali, což jim k tomu ře- meslu a k jeho příslušenství potřebie; a na tom jim za krále i potom nebylo od žádného překáženo.

Václav Huncledr a Lukáš pasieři přísežní, měšťané Nov. m. P. usedlí, ode všeho řemesla pasieřského k svědectví vydaní a vyslaní, vyznali jsú jménem a slovem toho všeho toho řemesla pasieřského, řkúce, že jim to dobře svědomo i památno, £e jsü z starodávna měšečníci zdejší Novoměští dělali vstuhy i prodávali svobodně i barvili, což jim k jich řemeslu a příslušenství potřebie bylo, a na to jim žádný nepřekážel. Actum ut supra.

24. Svědectví o koželuzích Podskalských a Vyšehradských. 1453, 20. června.

Jakub Kavka koželuh v Podskalé tak jest vyznal, že obojí koželuzi nemazali, ani Podskalští ani Vyšehradští, ale byli štumfaři; potom se srotili ševci, a tak počali mazati, a tak štumfařské řemeslo sešlo. Podskalí [sic] nekrájeli, než v cele prodávali, ale usennici krájeli a prodávali pasiefuom, a pasieři ševcuom kusy prodávali. Actum f. III. in vigilia S. Jacobi apostoli anno et magistro civium quo supra.

Beneš a Lichva Mařík ševci vyznali jsú, Ze jim to v paměti, že jsú se kože-

Archiv Český XIV. 59



Text viewManuscript line view