EN | ES |

Facsimile view

821


< Page >

458 B. XIV. Artikule cechů Pražských

a bavlna aby byla v prsy, a vespod aby bylo plátno nové nebo cvilink bez přimie- šenie vetchého; a v kožené kabáty aby bylo vetché plátno v prostředek, a vespod nové bez přimiešenie vetchého. Také aby vetché plátno nebylo děláno pod barcha- nové kabáty ani kožené ani cvilinkové, nebo pod rukávy aby žádného plátna vetchého mandlovaného na trh nedělali.

Čtvrté, Ze přísežní toho femesla maji to dielo ohledovati pod svû prisahû a pod panskü pokutú, aby to dielo, jakož svrchupsáno stojí, spravedlivě bylo déléno. Pakliby kto jinak dělal a v tom skutečně shledán byl, prvnie viny dáti pět gr., druhé viny deset gr., třetie patnádcte gr., a čtvrté viny aby ten kabáth neprávě - laný propadl a ztratil; a jestli že by se páté takové viny dopustil, tehdy jemu do plného roku řemeslo složeno býti. A těch vin pánuom konšeluom jeden diel, rych- táři druhý diel a jich přísežným třetí diel za jich práci jíti.

Pátý, škodilo-li by co komu v tom řemesle očkolivěk, což se toho řemesla dotýče, aby se utekl k starším toho řemesla bez pohoršenie práva městského.

Šesté, nemá žádný z jich řemesla druhému kupce odluzovati ani odvolá- vati, ani také před stolicí druhého s kabátcem choditi ku prodaji nebo kupcem po- trhati, pod pokutami svrchu psanými.

Sedmé, aby žádný mistr druhému mistru pacholka neodluzoval, ani jeho penězi napřed zakládal bez vuole toho mistra, u kohož dělá. A žádný pacholek aby nepřijímal učedlníka, leč se mistrem posadí; a k tomu žádný pacholek jich řemesla kabátničieho aby u tandléře nedělal pod složením jich řemesla.

Osmé, štukverník, kterýž zjedná dielo do puolléta, aby trval v tom do toho času; pakliby ho kto bez vuole mistrské vyplatil, aby věrdunk gr. položil mezi mistry. Item tovařiš, kterýž se mistru zdluží, nemá odjíti od něho, leč by za ten dluh dosti učinil; pakliby jinak odšel a zasě se do města vrátil, jemu řemeslo složeno býti do puol léta.

Devátý, mistr každý nemá viec robencuov chovati než jednoho, a když se ten vyučí, aby tři léta slúžil u mistruov, než se mistrem posadí. Také kterýž by tovarys udélaje kabáth řekl, Ze jest sobě udělal, a potom jej chtěl prodati bez mistrské vuole, aby jemu ten kabáth starší vzeli.

Desáté a poslednie, v harasové kabáty aby bylo děláno dvuoje plátno v prsy svrchnie, a v pokošinové téZ, pod pokutami svrchupsanymi. Datum f. VI. in crastino assumptionis Mariae virginis gloriosae an. d. MCCCCXLVIII.

18. Rozeznání konšelů Novoměstských v rüznici mezi Éevci novinníky a kożeluhy usenniky. 1450, 26. prosince. My Jan Vschodecký purgmistr, Daniel z Konského trhu, Václav Cvok, Jan od Mečuov, Beneš Sixtus, Jíra Mainuškovic, Václav Ostatek, Václav kožišník, Matěj



Text viewManuscript line view