EN | ES |

Facsimile view

802


< Page >

£ rokw 1508. 551

ukázal svědomí. Tu JMt pán, pan Vilém z Pernšteina na Helfenšteině etc., najvyšší hofmistr královstvie Českého, se pány a vladykami, krále JMti raddami, vyslyševše puohon, žalobu, s obú stran pře litenie, odpory i svědomí, takto o tom nalezli: Poněvadž on Chodaur sukně jest nikdy nevyplatil, że ona Dorotha nenie povinna toho koláče od osmi kop do Xti jemu dáti. A on poněvadž tu sukni , aby jie ji zase vrátil do dvú nedělí od dnešnieho dne pořád zbčhlých bez odpornosti. A po- něvadž on Chodauer nechtěl jest sukně sobě osobiti ani ji zlodéjóm pomoci prodati, než toliko sám o pověděl, chtě koláči, že to přijetí sukně k sobě nic jeho cti a dobré pověsti k úrazu a ke škodě nenie. Stalo se v středu den svatého kříže nalezenie. R. III. 1. 69 a. 1196. Mezi Eliškou Táborskou a Valšem z Hradce Králové o dluh za dům. 1503, 3. května.

Elška Táborská od Hory Kuthny pohnala Valše z Hradce Králové měštěnína. Vinila ho ze sta kop grošuov českých bez jedné kopy, kteréž jest zuostal za duom, kterýž od a od jejieho muže koupil. Vlożen puohon léta MDIW ve čtvrtek den svatého Matěje appoštola [24. ünora].

V při mezi Elškú Táborsků s jedné, a Valšem z Hradce Králové s strany druhé. Jakož táž Elška vinila jej Valše ze sta kop grošuov českých bez jedné kopy, kteréž jest zuostal za duom etc., tak jakož puohon dále ukazuje. Proti tomu Mikuláš Děcský na miestě Valšově odpieraje pravil, že se ta věc gruntuov dotýče městských, žádaje v tom za opatřenie a podle zemského zuostání zachován býti. Zase proti tomu ona Elška puovod pravila jest, že se tam v Hradci konce státi nemuož z příčiny , že purgmistr a konšelé svědkové. I pán JMt, pan Vilém z Pernšteina na Helfenšteině etc., najvyšší hofmistr královstvie Českého, se pány a vladykami, krále JMti raddami, takto o tom rozkázali: Poněvadž jest věc městská, když pan podkomoří do Hradce konšeluov saditi najprv pojede, aby soud podle sebe jim osadil a tu konec mezi stranami aby učinil, poněvadž purgmistr a konšelé svědkové. Stalo se v středu svatého kříže nalezenie.

В. Ш. 1. 81. b.

1197. Mezi Jiřím z Ronova a obcí Nymburskou o pych. 1508, 3. kvátna.

Pan Jifí z Ronova na Kunstberce pohnal purgmistra a kon&eluov i v&í obce města Nymburka nad Labem. Vinil je z pychu a pro ten pych z L kop grošuov českých, protože mu topí rybníkem svým Havranským velikým grunty jeho Jilecské, louky a cestu k louce, k kterýmžto gruntóm on spravedlnost věnným právem. VloZen puohon léta MDII° v úterý po svaté Dorotě [8. ünora].

V při mezi panem Jiříkem z Ronova s jedné, a mezi Nymburskými



Text viewManuscript line view