EN | ES |

Facsimile view

798


< Page >

Zápisy z let 1473 1475. 373

IL. list 5. s poznámkou pozdější rukou učiněnou: Ist dem 5. brief im beschlagnen buch gleich.* V L na listu 4. jest ale jenom čásť zachována, za kterou následuje list Karla IV. d. v Praze 14. února 1352 soukenfkim Kladskym, jejż uvefejnili Volkmar a Hohaus v Geschichtsquellen der Grafschaft Glatz I. na str. 133.

5. Týž činí narovnání mezi rychtáři a šoltysy hrabství Kladského a měšťany měst a městeček téhož hrabství o dělání sladův, vaření piv a provozování řemesel v rychtách. Na Kladště 1475, 4. ledna.

Jindřich starší buoží milostí svaté řieše knieže etc. oznamujem tiemto listem etc., jakož jest byla ruoznice mezi rychtáři a šoltysy hrabstvie našeho Kladského s jedné, a měšťany měst a městeček našich téhož hrabstvie, totiž Kladského, Bystři- ckého, Radku a Landeku s strany druhé o sladuov dělánie a piv vařenie, i jiných řemesl dělánie v rychtách svrchu dotčených takováto: že rychtáři a Soltysové pravili , že mají právo a spravedlnost podle svobodných svých rychet a krčem slady - lati a pivo vafiti na prodaj i k šenku jiným i domácím krčmářóm, a řemeslníci v týchž rychtách žeby také mohli užívati svých řemesl doma i jinam odbyvati. A na to ukázali práva svá, kterážto okazují, že mají mieti krčmy svobodné a ře- mesla také, totiž pekaře, ševce a kováře; ale o sladóv dělánie a piva vařenie na prodaj a na vydánie, o tom zmienky nenie. Ale měšťané naši nadepsaní ti jsú toho odpierali, praviece, že práva nemají rychtáři a šoltysové ani žádní jiní, aby měli aneb mohli slady dělati a piva vařiti na odbývánie a na vydánie, ani řemeslníci jich řemesl dělati že nemají, než toliko v rychtě, kteráž by byla z starodávna vysa- zena, a to toliko v míli od měst a dále než v míli, ale blíž míle že žádný jiný ke škodě a záhubě nemá ani muož nadepsaných obchodóv vésti a činiti, ale že mají v městech takové věci kupovati. Také jsú tiž měšťanové pravili, že žádní trhové ne- měli by dieti se po vsech kromě měst, a že to podle práv jich z starodávna za právo a za obyčej mají a že toho hájiti a brániti mohú podle jich vysazenie. A také nám práva svá okázali, kteráž jsme pilně opatřili i jim jich k žádostem jich a prosbám milostivě potvrdili. Nechtiece, jakož slušné jest, aby mezi našimi dědičnými podda- nými takové ruoznice a rozdělenie byly, ty všecky kusy mezi nimi s radú našich věrných milých zeman téhož hrabstvie Kladského podle jich práv a podle vyptánie z starodávnieho obyčeje netoliko toho hrabstvie a země Kladské, ale podle řádu a obyčeje i slavného královstvie Českého práv i jiných zemí okolo příležejících, s jich obojích na nás přestánie[m] a vuolí, takto sme mezi nimi vypověděli a mocí tohoto listu vypoviedámy: aby blíž míle měřené od měst a městeček nadepsaného hrabstvie žádný nevafil piv na šenk ani sladuov dělal, než což v míli měřené a dále míle, tu každý rychtář a šoltys svobodný muož a moci bude sobě slady dělati i piva vafiti k své potřebě a do své krčmy toliko k šenku, ale do jiný krčmy a vsi v sudech ani



Text viewManuscript line view