EN | ES |

Facsimile view

798


< Page >

Uvod vydavatelův. 369

a Policko z této zástavy, tu bylo mu přes to 23. dubna 1487 uznati vrchní panství knížete Jindřicha staršího Minsterberského; a závazek, kterýž téhož dne na Broumově patrně za téže příležitosti posavádní hejtman Broumovský Jan ze Žeberka a z Plané knížeti učinil: nebýti se zámkem Skalami proti knížeti a dědicům jeho ani lidem poddaným“,16) nepřipouští jiného výkladu, nežli že klášteru Broumovskému navráceny jsou jeho statky se svolením tohoto pána, jemuž osm let před tím Broumovsko bylo do života postoupeno. Výhrada vrchního panství knížete Jindřicha nad Broumovskem neměla asi velké ceny praktické; aspoň v re- gistrech není na to dokladüv. KdyZ pak král Vladislav poskytnuv opatovi Broumovskému pe- něžitých prostředků k tomuto vyplacení statků klášterních, vyhradil sobě r. 1493 výlučné právo klásti lid do zámku a města Broumova;'") když dále udělil klášteru Broumovskému 21. května 1500 privilegium, že statky jeho nikdy více nemají býti králi českými ani opaty Broumovskými zastavovány a odcizovany,'*) a když rok na to Kladsko přešlo v držení hraběte z Hardeka: tu Broumovsko, které toliko na čas života knížete Minsterberského a jeho dědiců k hrabství Kladskému připojeno bylo, netoliko fakticky tak stalo se nejspíše r. 1479 při postupu Janu ze Žeberka , nýbrž i právně ke království Českému opět se navrátilo. Takto tedy jak panování knížat Minsterberských v hrabství Kladském, tak i připojení Brou- movska ke Kladsku byly pouhými episodami, o nichž nám následující listiny nové zprávy podávajf.1?)

1.

Jindřich starší kníže Minsterbersky potvrzuje Jiříkovi Štylfridovi z Ratěnic léno na zboží manské v Neurodě a Stínavě otcem jeho králem Jiřím mu propůjčené, a svoluje též k případnému scizení tohoto zboží.

Na Kladsté 1472, 3. května.

My Jindřich starší boží milostí svaté řieše knieże, vyvoda Minsterbersky, hrabé Kladské a pán z Kunštátu a z Poděbrad etc., známo činíme tiemto listem všem lidem, ny- nějším i budúcím, kterak slavné paměti najjasnějšie knieže a pán pan Jiří někdy král Český a markrabie Moravské, pán a otec náš milý, znamenav nedostatek sirotkóv a panen nebožce urozeného pana Frydrycha z Donína a z Nayrodu, dcer jeho a sestr nebožce Frydrycha syna jeho, osiřelé [sic] po smrti, v statku nepříliš velikém a věnném týchž sirotkóv, také osezeném, v kterémžto počtu dětí a sirotkóv žádného mužského po- hlavie nebylo jest, nechtě JKMt, by nám z toho statku po nich zuostalém a manství zámku našeho hrabstvie Kladského služba sjíti měla a umenšena byla, a ten statek aby tak roztržen byl a dokonce nám ke škodě, tudiež i těm sirotkóm, býti měl: ráčil jest to před se vzeti ne omylně, ale s dobrým rozmyslem a zdravů JKMti, tudiež i naší radû, kterak by to manstvie mohlo vcele zachováno býti. I ráčil jest © Srv. poznámku 10 na str. 368. 17) Srv. Tomka Příběhy Police str. 53 a 54.

18) Srv. Archiv Cesky VI. str. 584 & 859 a Dobner Monumenta historica Bohemiae VI. str. 182. 19) Nemohu konci opomenouti t2jnému radovi prof. dru Colmaru Grůnhagenovi, jakož i všem ostatním úředníkům král. státního archivu Vratislavského vzdáti své nejvřelejší díky za vzácnou ochotu,

s kterou badání podporovali. Archiv Cesky VIII. 47



Text viewManuscript line view