EN | ES |

Facsimile view

350


< Page >

224 Č. 332—338: 3—4. července 14837.

Najnepřemožený římský ciesafi a pane, pane mój milostivý! Službu svú vzka- zuji Vašie velebnosti jakožto pánu mému milostivému. A tak jakož mi VM* psala jest, bych své lidi k Syonu poslal, jakoż mi VM' prvć psala a při Chvalovi? skázala etc. tomut sem srozumël. Raë VM* védéti, Ze je Chval ještě s Prahy od suchych dnóv? ke mnó nepiijezdil a také mi prvé VM nigdy neobeslala krom tiemto listem, kterýž mi jakožto dnes dán. Protož, milostivý pane, rač věděti, žeť není velmi mnoho mám činiti svémi dlužníky, ježto mi s nimi velmi češko* jest; také se bych měl o Přibenice konec mieti, a žeť by měly k boření stúpeny býti tuť musím mnoho svých lidí k tomu boření mieti, abych opatřen v tom byl a škod se varoval. Také Smileck se proti mně búří a mém chudým lidem škoditi miení, na které od TM řádné zápisy mám;* také Zmrzlík béře mém chudým lidem, které k Zviekovu držím a za své dědictvie vaším kázáním a pro vaše dobré v svü moc pievedl** A ját sem toho bohdá proti VM" nigdy nezaslüZil, by VM* komu na tom zboží co mél zapsati, kteréZ prvé od VM zapsáno a iádné listy na to mám. Pies to pfese všecko chciť se rád k tomu přičiniti, což najspieš budu moci beze lsti. A paklit bych vždy tomu není beze lsti nic nemohl učiniti; věřímť VM jakožto pánu mému milostivému, Ze mi VM: za zlé jmieti nebude. Neb VM* dobíe vie, Zet sem tyto léta mnoho pro VM stratil a vZdy vedle VM stal jakožto věrný služebník váš a bohdá do smrti státi miením. ProtoZ, milostivy pane, raé6 VM* Smilkovi a Sbynkovi? psáti, aby se mnü nezacházeli a toho v dobré miefe nechali státi, aZ bych sam k VM přijel. Nebť bych byl rád k VM tyto minulé suché dny přijel, tohoť sem pro svú nemoc učiniti nemohl; než již sem se něco málo podhojil, že bohdä k VM jeti budu moci. A což mi VM: dále rozkáže, v tomť chci snažnost svů učiniti jakožto pánu mému milostivému. Dán v Crumlově fer. IIII. post Petri et Pauli, anno ete. XXXVIT'.

333. Na Hradišti [hory Tábora], 4. července 1437.

Kněz Bedřich ze Strážnice a obec města Hradiště Tábora se zavazují Oldri- chovi a Jindřichovi z Rožmberka, že neosadí hradů a městečka Přibenic a že za- chovají věčný mír.

Třeboň, Schwarzenb. archiv: Hist. 389 c, or. perg. - Tamže je koncept stejného znění s těmito svědky: Hynek Krušina z Lichtenburka, Mikuláš z Landštejna a z Borotína, Jan ml. z Ústí, Pribík

a) tak or. b) těžko. c) tak or. d) na okraji listu u této věty připsáno Veliký Svynék (Zbynék?).

1) viz výše č. 330. 2) Chval z Chmelného. 3) ve dnech 22—25. května. 4) viz úmluvu Oldařichovu s Táborskými z 3. června 1437 (výše č. 324). 5) viz č. 325 a d. 6) srv. č. 307, pozn. 5 a 6, dále č. 319, 321. 7) snad totožný se Zmrzlíkem? Srv. výše pozn. d), dále srv. stížnost Oldřichovu na Zbyňka v listu Táborským z 26. dubna 1438 v AC. III, 13 č. 15. 8) srv. výše v č. 331.



Text viewManuscript line view