EN | ES |

Facsimile view

350


< Page >

86 Č. 128—129: 11. listopadu 1426.

128. 11. listopadu 1426.

Chval z Machovic, správce měst a krajů tdborskych, Matéj z Chlumčan, hejtman, a město Písek činí příměří s Oldřichem z Rožmberka.

Třeboň, Schwarzenb. archiv: Hist. 279, or. pap. . III, 497 č. 242 (reg.).

My Chval z Machovie, správce mést kraj etc, Mathiá$ z Chlumpéan? haut- man, purgmistr, conselé i obec mésta Pieseckého vyznáváme tiemto listem obecně přede všemi, že sme vstúpili a mocí tohoto listu vstupujem v pravé křesťanské příměřie s uroz. panem Oldřichem z Rosenberka i s jeho úředníky, purgrabiemi i služebníky se všemi těmi výmluvami, jakož sme s ním prve umluvili a máli? A dále kohož bychom v též příměřie k sobě přijeli a pánu svrchupsanému za něho řekli a slibili, že též s pánem nahořepsaným státi. Také jestliže by nám nezdálo to příměřie nahořepsané držeti, tehdy pánu již psanému čtyři neděle napřed máme dáti na Crumplow věděti. Také jestliže by co od nás nebo od našich v tom příměří stalo pánu častopsanému, tehdy po uroz. panu Mikulášovi s Střely a Janovi z Craselova* máme a slibujem po nich ve dvü nedéli, coZ nám naleznü, straně nahořepsané opraviti; a jestliže bychom toho neučinili, tehdy sme cest a vieru napřed ztratili a pět tisíc kop grošóv dobrých střiebrných rázu pražského propadli; a ty slibujem pode ctí a pod vérü splniti pànu nahofepsanému. Toho na potvrze- nie své sme pečeti přitiskli a pro dalšie svédecstvie slovutní Jan z Sedlce? a Divi& z Dobeve své pečeti přitiskli k tomuto listu. Jenž jest dán léta od narozenie syna božieho tisícieho čtyřstého šestmezdciethmého, den sv. Martina.

Pod textem přitištěno pět pečetí: 1) pečeť Chvala z Machovic, popis viz u č. 43. 2) z černého vosku, na štítě příčný pruh a v něm písmena р m t, pod štítem 6cípá hvězda, nad helmou kalich; z nápisu lze čísti pouze /// chlumczan 3) krytá pečeť města Písku. 4) z černého v., na štítě poprsí lidské, držící nad hlavou nějaký předmět, nápis: jan s sedlez- 5) odpadla.

129. 11. listopadu 1426. Sušičtí činí příměří s Oldřichem z Rožmberka.

9) tak orig.

1) Chval Řepický z Machovic. 2) Matiáš Lauda z Chlumčan, hejtman písecký. 8) Znění těchto úmluv se nezachovalo. Zmínka o nich dokazuje, že Olářich opravdu vyjednával již dříve s Tábory o příměří, jak se doslechl král; srv. výše v č. 127. 4) Mikuláš ze Střely, jinak z Land- štejna a z Borotína. 5) Jan z Kraselova, purkrabí na Helfenburce. 6) Jan ze Sedlce, podle obrazu na pečeti nejspíše totožný s Janem Slonkem ze Sedlce, který se jmenuje níže v č. 129; Sedláček v Českomor. heraldice II, 218 jej jmenuje Jan Slavek ze Sedlce.



Text viewManuscript line view