EN | ES |

Facsimile view

268


< Page >

VI. Nejstarší inventář českého korunního archivu. Inventář z doby Jiřího z Poděbrad. Registrum desíti truhlic Matouše z Chlumčan.

Inventář listin českého státního archivu se nám za- choval teprve z doby po válkách husitských, kdy již archiv české koruny byl uložen na Karlštejně pod dozo-. rem purkrabího Menharta z Hradce. Inventář se počíná slovy: »Ista sunt reposita in Karlsstein in manibus domini Menhardi de Nova domo anno domini millesimo CCCCXXXVII feria IUI* ante festum Nativitatis beate Marie Virginis.« Založen byl tudíž roku 1437 a pořízen velmi povšechně; :) setkáváme se tu s uspořádáním ter- ritoriálním i věcným. Pokud jde o tehdejší úschovu listin, byly písemnosti ukládány v truhlicích a pytlících, které se lišily navzájem rozličnými znaménky. V první veliké a černé truhle byla uložena menší truhlice dřevě- , obsahující privilegia císařův a králů německých, především pak četné zlaté bully, které jsou v inventáři zvláště vyznačeny podle obsahu. Mimo to byly v první truhle uloženy v 19 pytlících listiny, vydané kurfiřty, ja-

') Nejznámější je rukopis, chovaný ve Schwarzenberském ar- chivu v Třeboni, zn. Historica Nr., 395. Užil ho již Sedláček, Hrady, zámky a tvrze království Českého VI. (1889), str. 35. Srov. též, co o něm praví V. Chaloupecký v českém časopise historickém roč. XVII. (1911), na str. 236. Inventář jest opsán též na fol. 495—498' rukopisu Nostické knihovny pražské, zn. Ms a 27. Ve vídeňském státním archivu jsou uloženy dva další opisy inventáře, z nichž prvý pochází ze 16. století (ze dne 16. září r. 1574) a byl opsán patrně k potřebě císařské kanceláře říšské; druhý byl pořízen poz- ději, teprve v 18. století (ex MS duriae Budvicensis). Srov. »Kur- rent-Akten« vídeňského státního archivu 49 ex 1750.

9



Text viewManuscript line view