EN | ES |

Facsimile view

268


< Page >

82

Lenní revers opolského vévody Kazimíra ze dne 10. ledna 1289%) a listina míšeňského markraběte Fridricha ze dne 6. února 1289") jsou nejstarší z listin českého ko- runního archivu, jež jsou opatřeny poznámkou o archiv- ním uložení. Nejmladší listina, na níž se vyskytuje tato poznámka, psaná touž rukou, je lenní revers bratří z Glaubic na hrad Karpenštejn ze dne 14. února 1346.)

Kromě svrchu uvedených poznámek, týkajících se archivního uspořádání, shledáváme se na plice několika listin'*) též s poznámkou »Registrata per Ulricum«, což

1) Grünhagen—Markgraf, Lehns- und Besitzurkunden Schle- siens etc. II. (1883), str. 416 se omylem domníval, že poznámka ta je psána téměř současně s listinou a že tudíž byla napsána někdy na sklonku 13. století.

Lenním reversem vévody Kazimíra ze dne 10. ledna 1289 se zabýval již J. E. Bůhme v VI. díle svých »Diplomatische Beytrige zur Untersuchung der schlesischen Rechte und Geschichte (1774, str. 165 a sl.). Albín Heinrich v pojednání, nadepsaném »Schlesicn unter den Piastiden, bis zur freiwilligen Unterwerfung an Böhmens Könige vom Jahre Ch. 1165 bis 1327«, jež přináší Wolného »Taschen- buch fiir die Geschichte Mihrens und Schlesiens« (III. 1829, str. 189—253) se vyslovil proti pravosti této listiny a to zejména proto (str. 220), že prý »nelze zjistiti originál této podvržené listiny, ba ani její věrohodný opis«. Pochybnosti Albína Heinricha vyvrátil roku 1859 Matyáš Kasperlik v článku »Kasimir, Herzog von Beuthen und Miecislaus, Herzog von Teschen« (Schriften der historisch- statistischen Sektion der k. k. mührisch-schlesischen Gesellschaft des Ackerbaues, der Natur- und Landeskunde XII. str. 153 a sl) a dovodil, Ze nemáme příčiny pochybovati o tom, byli-li Boleslav a Vladislav vskutku syny Kazimíra II. a jeho nástupci ve vévodství Bytomském. Také Kasperlik neviděl originál Kazimírova lenního reversu, ačkoli právě vnější znaky této listiny by byly s to vzbu- diti v nás jisté pochybnosti. Zvláštní zmínky zasluhuje nehotovost vnější úpravy listiny, jež je jinak velmi pečlivě, ba možno říci ob- zvlášť slavnostním způsobem napsána, a jejíž iniciálky, zejména v prvé řádce, jsou velmi pěkně a bohatě vyzdobeny perokresbami. Na konci listiny, jež vůbec velmi značné rozměry, shledáváme mezi formulí datační a ohbem širší mezeru, vyhrazenou podpisům svědků lenního slibu, kteří také listinu spolupečetili. Vynechaná pro- stora byla dvěma svislými čarami rozdělena na tři pole, do nichž zřejmě mělo býti vtěsnáno šestnáct subskripčních formulí. Avšak subskripční formule byla provedena toliko v prvém poli vpravo (formule olomouckého biskupa Dětřicha) a to notářem Ambrožemi, písařem olomouckého biskupa Dětřicha. Nápadná různost písma tekstu listiny a subskripční formule ukazuje na prvý pohled, že tu šlo o vlastnoruční provedení subskripční formule; srov. též, co o tom praví J. Šebánek »Studie o kanceláři Dětřicha, biskupa olo- mouckého« (Časopis Matice Moravské L, 1926, str. 226—227).

16) R. Koss, Katalog etc. 2, l. c. str. 30, čís. 3C.

17) R. Koss, Katalog etc. 2, l. c. str. 227, čís. 286.

18) Jde tu hlavně o listiny, na jejichž plice je poznamenáno, kam mají býti uloženy.



Text viewManuscript line view