EN | ES |

Facsimile view

268


< Page >

75

několika slovy: »archivum coronae regni Bohemiae, guod olim in arce Karlsteinensi, deinde in capella s. Venceslai ecclesiae s. Viti in arce Pragensi asservabatur«. Mínéní Hrubého o původní schráně archivu české koruny není z těchto řádek patrné, třebaže také tam, kde pojednává o dnešním uložení listin archivu české koruny, se zmi- ňuje o skupině listin, jež »in tabulario capituli ecclesiae Pragensis antiguitus remanserunt«.

Z mých výkladů vychází s dostatek najevo, že ar chiv české koruny nebyl původně při královské kanceláři, nýbrž byl uložen spolu se státním pokladem, s nímž také prodelal společné osudy obdobně jako ostatní archivy součásti 'pokladu představují vůbec první stupeň archivně dějinného vývoje; tvoření archivů, vzniklých z činnosti kanceláře, náleží teprve pozdějšímu období. Archiv české koruny byl uložen spolu s pokladem stát- ním, jehož byl podstatnou součástí, u hrobu svatého Václava, pod ochranou státního patrona, ve svatováclav- ské kapli dómu svatovítského na Hradčanech. Tolikéž o ochraně, kterou propůjčovaly ostatky svatých, bylo lze zjistiti, že jest obecnym zjevem v archivních dějinách, jenž je vůbec typickým pro uložení středověkých archi- . Na Karlštejn se dostal archiv české koruny teprve tehdy, kdýž německé klenoty říšské byly roku 1424 na- trvalo uloženy v Norimberce, a hrad pozbyl tím svého původního účelu jakožto schrána německých klenotů říš- ských a stal se schránou českého státního pokladu.

15. České archivy šlechtické, klášterní i městské ve středověku tvoří součást pokladu.

Obdobně jako čeští panovníci chovali svůj archiv v pražské katedrále svatovítské, dávali i čeští páni své listiny spolu s ostatními cennými předměty do úschovy ústavům duchovním. Proto také na počátku 15. století byly uloženy listinné poklady pánů z Rožmberka, z Land- šteina i z Hradce v sakristii cisterckého chrámu zlato-

0

(AN



Text viewManuscript line view