EN | ES |

Facsimile view

268


< Page >

26 11. Papežský archiv v t. zv. Confessio Sancti Petri.

Papežové již od pontifikátu Řehoře II. se jali ukládati nejdůležitější listiny římské církve (na . darovací listy římských císařů a pod.) v svatopetrské basilice u hrobu apoštola Petra. Vidíme tedy, že i zde byly listiny ukládány zároveň s ostatky svatých zcela obdobně jako v karolin- ské dvorské kapli a jinde. »Depositio ad corpus beati apo- stoli Petri conservandum« jest vlastně typickou formulí pro uchovávání středověkých archivů vůbec.) Stejně u hrobu svatého Diviše v Saint-Denis byly uloženy listiny »in archivo monasterii ad caput gloriosissimorum Christi martyrum.«*) V »confessio beati Petri« v kobce, kde od- počívá tělo prvého apoštola, byly kromě listin uloženy též posvátné knihy, zejména proslulá »Bibbia Amatina«. Avšak kromě listin a posvátných knih měli bychom tu také hledati i ostatní předměty papežského pokladu. Proti po- chybnostem, jež vyslovil Msgre Duchesne o existenci zvlá&tního archivu (»scrinia«) v t. zv. »confessio S. Petri«, vystoupil důrazně L. Schiaparelli.)

Než ani celkový ráz druhého papežského archivu, la- teránského, nebyl v podstatě jiný. Pokud jde o druhé pa- pežské »scrinium«, byly do něho patrně též ukládány listi- ny zároveň s bibliotékou a pokladem; nemáme totiž - vodu tvrditi, že lateránský archiv se vyvíjel jinak než ostatní středověké archivy. Bresslau**) ovšem smísil pa- peZské »scrinium« s kancelárí, tvrdé proti Hinschiovi?) a ostatním, že »scriniarii« nebyli skutečnými úředníky ar- chivními, nýbrž pouze kancelářskými; soudil tak z toho, že strážcové papežského »scrinia« bývali někdy zároveň

95) L.. Schiaparelli, Aleuni osservazioni intorno al deposito archi- vistico della confessio S. Petri, Archivio storico Italiano. 1904.

96) 'Th. Sickel, Acta regum et imperatorum Karolinorum digesta et enarrata. I. (1867), str. 10. i

7) Viz Neues Archiv der Gesellschaft für ältere deutsche Ge- schichtskunde. XXXI. Band (1906), str. 260 (recense Tanglova).

%) H, Bresslau, Handbuch der Urkundenlehre für Deutschland und Italien, I.*, str. 161 a str. 163.

?) P. Hinschius, Das Kirchenrecht der Katholiken und Prote- stanten in Deutschland. I. (1869), str. 433.



Text viewManuscript line view