EN | ES |

Facsimile view

1169


< Page >

S rozkvětem církve křesťanské a se zavedením nezbytných ctihodných řádů duchovních v našich zemích vzrůstaly též vzájemné styky mnohých hodnostářů domácích, světských i církevních, se slavnými osobami kře- sťanských států okolních, a styky tyto nezůstaly bez účinu na rozvoj různých odborů veřejného života, jmenovitě písemnictví našeho. Jest nám zachováno zajisté dosti takových památek, jež jsou toho zřejmým důkazem, zejména nejstarší letopisy naše, téměř naskrze od osob duchovních z kněžstva světského i řeholního psané, z nichž mnohé jsou všeobecně uznány za pře- vzácné prameny dějin českých.

Jak tomu bylo u nás, tak bylo tomu též jinde, a proto stále obje- vají pilní badatelé i daleko od hranic českých zajímavé písemné památky, jež obsahem svým, poměrů českých se týkajícím, nejsou pro nás bez ceny a zasluhují řádného povšímnutí. Tak chceme zde upozorniti na vzácnou sbírku listů steinfeldského probošta Oldřicha, řádu prémon- strátského, ze stol. XII., již s velikou pílí a učeností spracoval p. F. W. E. R ot h, archivář na odpočinku, a vydal roku 1896 jakožto šestý článek v XVIII. svazku vědeckého díla »Zeitschrift des Aachener Ge- schichtsvereines« (vydavatel Dr. Emil Fromm, bibliotekář města Cách ; Cáchy, Cremerské knihkupectví, C. Cazin) str. 242.—311. S vděč- ností používáme pěkné práce této, mnohým snad málo přístupné, abychom vybrali si a ve známosť uvedli u nás některé věci tam obsažené, jež se týkají, byť i ne docela, církevních záležitostí českých ze století XII., jmenu- jíce často některé osobnosti naše, historicky velmi důležité. Spoléhajíce na důkladnou znalosť pramene v uvedeném článku Rothové (»Eine Brief- sammlung des Propstes Ulrich von Steinfeld aus dem 12. Jahrhundert<), podáváme zde napřed některé nejdůležitější zprávy z kriti- ckého rozboru, jenž jest tam předeslán jakožto komentář vlastní sbírky listovni.*)

Celá sbírka dopisů probošta Oldřicha, jichž se počítá 73,*) obsažena jest v neznámém dosud kodexu, osudy svými, jako podobné knihy toho druhu, dosti zajímavém, kterýž dle předposledního majitele jeho budeme nazývati kodexem arnsteinským. Pochází totiž z knihovny někdejšího

1) Roth, I. c. str. 242—253. *) Roth, I. c. 254—311. 1*



Text viewManuscript line view