EN | ES |

Facsimile view

1169


< Page >

39

ten sám již byl v klášteře Rainerově na místě vyšetřoval, prohlásil jej plnou přísností řeholního vrchního za trestuhodný přečin, jehož nelze omluviti, a jenž bez milosrdenství přísně býti pokárán dle stanov řádových trestem vinníkův. Nespokojení klášterníci, kteří se spikli proti opatu, měli býti do mateřského kláštera zpět povoláni nebo do jiných klášterů rozsazeni, je- likoz se klášter jejich, byt i odlehly byl (desolationem loci), jednak pro veliké pohoršení, jednak pro společný pobyt nezdárných bratří pod touže střechou nehodil za místo pokání a nápravy. Opatu Rainerovi samému bylo by nejlépe, aby se poděkoval a zůstal v klidu poddaným řádu, klášter sám měl býti obsazen novým konventem bratří, kteří měli si řádně zvoliti no- vého opata (cowventum aliorum fratrum . .. cum abbate, quem ipsi sibi sua sponte elegerint).

Kláster Rainerüv není v listé tomto jmenován. Nepříjemná věc ta dělala Oldřichovi mnoho starostí, jak z jiných listů jeho, na . Janovi, biskupu moravskému (č. 8.) a Rainerovi samému (č. 7.) vysvítá. Kdežto Oldřich zvláštní lásky své k Rainerovi (personam eius semper specialiter dilexi) nezapírá, z níž vyplývá nápadná shovívavost jeho, pozorujeme opět neob- mezenou jaksi úctu jeho k osobě Gezově, takže nechce, by právo měl, rozhodnouti, nýbrž jen raditi bez předsudku (koc ego facerem: hec est mea sententia ...) Jako v listě č. 1., tak i zde jest vysloveno na počátku přání Gezovo, spatfiti Oldřicha jednou v Praze na Strahově, a naopak, tomu však bránila podobná jich obou slabosť tělesná; proto nebudou asi listy tyto co do času psaní daleko od sebe.

Podobně jako v listu druhém, vyslovuje probošt Oldřich i v dalším listu (č. 10.) velikou touhu svou po návštěvě své na Strahově, jež bohužel opět nebyla možna pro nepříznivý zdravotní stav jeho, částečně též pro důležité záležitosti kláštera steinfeldského. Gezo nabídl se, přijíti Oldřichovi dále než na půi cesty, do Vircburku !) vstříc, ale ani tam nebylo lze Oldřichovi cestovati, jenž proto zve opata Gezu opět na Steinfeld. Dále žádá Gezu, aby poslal bez odkladu jakéhosi řeholníka steinfeldského, jenž se v Čechách maně zdržoval, zpět do kláštera Steinfeldu a hrozí poddanému svému po případě trestem církevním. Z listu jiného (č. 11.) jest již známo, že zde šlo o bratra jakéhosi jménem R., jenž zdržoval se již nějaký čas na dvoře biskupském v Praze. Opat Gezo měl beze všeho ohledu vyříditi biskupu Danieli, že pobyt bratří mimo klášter anebo statky jeho jest na- prosto proti stanovám řádu prémonstrátského, a tak objevuje se zde Oldřich opět jako neúprosný obhájce přísné kázně církevní. V tom měl plnou pravdu, že ustavičným pobytem takovým ve hluku světském a nevyhnutel- ných pak světských záležitostech odcizují se řeholní osoby svému povolání a klášteru, jehož trvání tím slábne, úřady a práce klášterní přicházejí do

!) Pod Vircburkem stál již tehdy slavný klášter prémonstrátsky Oberzell, za- ložený ještě za živobytí sv. Norberta r. 1126. Zde dlel později též slavný kronikář náš Jarloch na vychování (Fontes Rer. Boh. I. c. p. 468).



Text viewManuscript line view