EN | ES |

Facsimile view

1162


< Page >

/

UV O D.

Divadelní hry v Čechách za XVI. a i ještě XVII. století byly obor výhradně téměř zůstavený žákům, t.j. studentům na školách pracujícím, se k nim někdy družili i ti, jenž podle obyčeje oněch dob po studiích učitelstvím se zaměstnávali.

Hry tehdejší, mimo mysterie, kteréž zde zcela mimo sebe pouštím, obsahem svým dělily se na dvé, podle toho, byl-li předmět jejich přejat z posvátných dějin anebo z života prostonárodního. K dramatům staroklassickým málokdy saháno.

Hrávalo se pravidelně na universitě při tak řečené deposici beánův čili zkoušce trpělivosti (examen patientiae), kterou žákům nově přijatým počátkem měsíce srpna bylo podnikati. Prvotné s beanií spojeny bývaly všelijaké obřady, dosti traplivé, ba ošklivost budicí. Později správcové university, chtějíce v děj ten přivesti poněkud lahod- nější spůsob, jali se surových obřadův starších nahrazovati hrami dramatickými. V pamětech uni- versitních připomínají se tyto hry, příčinou tou provozované:

L. 1539 dne 9. srpna Susanna, hraná v kolleji Karlově, při čemž takový byl nával divákův, že se dřevěná lešení pod nimi bezmála bořila.



Text viewManuscript line view