EN | ES |

Facsimile view

1138


< Page >

45

nemají děl, střelby ani jiné brani,

jich tvoji andělé sami chrání,

kyje, palice, cepy sukovaté i tesáky,

kdy£ bude& chtíti pane ukázati Némcüm z Čech taky.

A když tak k své vůli král Ferdinand všeho sobě k vuoli pořídil, rozpauštěl ty Němce služebné; o nich puštěno, že někam byli měli dále tähnüti. A na mostě pro nebylo slyšeti českého slova, ani kto směl z Čechů co fici, a ženy, panny i děvy přes most když šly, hurnami nazvány byly od těch Němců. A tak divnější byl Čech na mosté než jelen (s) zlatými rohy. *)

Těmi také Němci škodu král učinil, rozpíval, aby se nebáli, že žádnému škoda od nich díti se nemá, a pakli by "komu učinili, že chce sam král zaplatiti. Ne- dali mnohým nic a udělali škody na vinicích a na zahradách více než za padesát tisíc. Také jímajíce lidi tu v zahradách ošacovali. Žen jalových vylüdili ti Němci z Prahy ke stu, tak že se jich nedoštli muži a hospodáři dívek.

Rozpauštěl pomalu pak sám strojil se z Prahy.

Potom po neděli osmnácté po svaté Trojicí v sobotu, ješto jest den k tomu nenáležitý, ale proto aby kteříž prišli, sadili konšely na obu móstech: cus di Ger,*) a oba primasy Duchky. Učinil v Staré Praze opałośnika $) Duchka, a v Novém Městě kožišníka Duchka.

Potom hajtmany jim vyhlásil sám král na hradě; Staroméstskym hajtmana Adama Řepického z Sudoměře; to zeman chudý. Novoméstskym Ludvíka) Kosateckého

1) Již v české Alexandreidě jest následující, na rozmnožení Němců se vztahující verš: I to by se státi mohlo, by to co juž pomohlo, že Němci, již si zde hostć chtie doždáti, by na mostě Prazé, jehož bóh snad nechá, nebude viděti Cecha. Viz čas. čes. mus. 1844. str. 96. I Aeneaš Silvius ve svých dějinách českých mluví o jelenu se zlatými rohy na mostě pražském. ?) 8. října. 3) Duchoslav Chmelif ze Semechova. *) Duchek Veliky. 5) U Tieftrunka: Ludvík Bezdružický z Kolovrat.



Text viewManuscript line view