EN | ES |

Facsimile view

1138


< Page >

29

Haec recordatus sum et effudi i me animam meam, quoniam transibo in locum tabernac(u)li ad mirabilia ad domum Dei, 1545, kněžství mého od léta běžných bylo od léta 1516. Co% poètes, to najdes. )

Psáno Donati v sobotu. *)

Ten den pfijel král Ferdinand do Prahy, nic neboje se horka sub sidere ancillae!

Při téch casech pod Bustéhradem zemankové jacisi zeprali se a zabili jednoho Smihare.

Na hati (lese) zabili zloději posla, v Kyšicích se sedláci ssekali, v Hostivicích Laurenti jednoho ssekali, že se tu hned zpovídal. A byla znikla lotrovství veliká týměř v zemi na vše strany, než že se báli krále páni, tak se ne všeckno zjevovalo.

Pikarte, majíce se vynesti z nářku, že nejsu křesťané, ani křtění, ani manželé, ani kněžstva nemají, ohlásili se, že třetí stav v náboženství. Ale v tomto vyvodění mlčí podnes; a v české zemi že chtí míti vuoli jako v saudu a v jiných potřebách kněžských.

Toto hlavní byl Jindřich z Perštýna, ten ještě nic SV ého neměl, neb otec jich nepodělil, Moravec, jakož titul a nápis jeho vokazuje. Do Čech přijati Aubrecht Krajif, a druhý Volf mladší; z Rakaus Němci do Čech přijati, chudobní obohatše v Čechách, již chtí víře učiti Čechy, Ale buoh v lepsi obracuje. Naměřuje se, aby pořádný biskup byl, světě oboje kněží české i římské; i prohlášen jest doktor kněz Václav Hazimburgův, 9 člověk dobrý. Dajž buoh, aby Čechové zase v míru dobrů náboženství uhodili, z kteréž byli odkrojili přede sty léty v nábo- ženství, aby praebendy kněžské a zase mile následovali vůli mnozí.

Mistrnych sekt: pikartsky(ch), luterskych, novokitén- skych, saducejskych, cvildelskych, mikulaSenskych, arian- ských a kaciřstva, čeho se doptati mohli, všelikého užívali. Každý, jak chtěl a zvláště páni, jenž kněžské věci měli; a tak pikarté měli z moci své v Mladé Boleslavi i jinde, že se rozmáhali a stavěli sbory a i do kostelů vkračovali, jako v nějaké vísce Libči k Jílovému od Prahy jdüc

!) Cod. 4279. f. 18—7.

?) 7. srpna.

3) Václav Horák, dle rodiště Hazmburk nazývaný, byl učitelem synů krále Ferdinanda. V. Balbin. Boh. docta II. 146.



Text viewManuscript line view